České Vánoce

cm darky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tradice, předávané z pokolení na pokolení, moudrosti, znalosti, zvyky. Způsob života. A také jídlo. V rodinách se uchovávaly osvědčené recepty a kuchařské postupy na pokrmy, které se objevily na svátečním stole. Ani my si bez nich vánoční dny neumíme představit. Každý se těší na „klasiku“ od maminky nebo babičky. Většinou už se ale liší od toho, co jedli na Štědrý večer naši předkové. Ochutnali jste někdy sváteční dobroty, jaké se vařily třeba v Podkrkonoší, jižních Čechách? Vyzkoušejte – třeba se vrátíte k tradici a obohatíte svoji sváteční tabuli! Nebo všední den…

Tradiční rybí polévka

(4 porce)

1 větší skelet z kapra s hlavou, 50 g cibule, mrkev, malý celer, 1 lžíce řepkového oleje, 50 g másla, 100 ml smetany 33%, kůra a šťáva z půlky bio citronu, 5 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření, 3 bobkové listy, petržel, sůl, mletý pepř

Krutonky: 150 g veky nebo toustového chleba, 1 stroužek česneku, 1 lžíce oleje

Veku nebo toustový chléb nakrájíme na kostičky, pokapeme olejem a upečeme v troubě, promícháme s česnekem utřeným se solí. Skelet i hlavu ryby pečeme 15 minut na 200 °C. Poté vložíme do hrnce se 2l vody, přidáme mrkev, půlku celeru, cibuli, koření. Osolíme a vaříme 30 minut. Zbytek zeleniny restujeme na másle, přidáme do vývaru a vaříme doměkka. Poté skelet s hlavou vyndáme, přidáme smetanu a rozmixujeme. Dochutíme solí, pepřem, citronovou šťávou. Polévku posypeme krutonky a nasekanou petrželkou.

Oukrop

4 krajíce chleba, 60 g sádla, 6 stroužků česneku, sůl, majoránka, kmín, 2 l vody

Chléb pokrájený na kostičky osmažíme na rozpáleném sádle do-křupava. Česnek utřený se solí, majoránku, kmín necháme přejít varem nebo dáme do talířů, přelijeme vařící vodou. Posypeme kostičkami křupavého chleba.

Hubník

(4 porce)

60 g sušených hub, 2 vejce, 8 plátků toustového chleba, 500 ml plnotučného mléka, 5 lžic jemné krupičky, cibule, řepkový olej, 3 stroužky česneku, drcený kmín, hrst petržele, majoránka, muškátový květ, strouhanka na vysypání pekáče

Houby zalijeme horkou vodou. Cibuli restujeme na trošce oleje dozlatova, přidáme rozdrcený a na kousky pokrájený česnek a drcený kmín a zpěníme. Uvaříme krupicovou kaši. Toustový chléb nakrájíme na kostičky. Vše smícháme s vejci, nasekanou petrželkou, houbami, dochutíme a rozprostřeme do olejem vymazaného a strouhankou vysypaného pekáče. Pečeme asi 35-40 minut při 160 °C dozlatova.

Kapr na černo

(4 porce)

1 očištěný kapr, 150 g kořenové zeleniny, menší cibule, 30 g chleba, 30 g perníku na strouhání, 10 sušených švestek, 10 ořechových jader, 10 mandlí, 20 g rozinek, 1-2 lžíce rybízové zavařeniny, 1/4 l černého piva nebo červeného vína, 2 lžíce octa, lžíce citronové šťávy, lžička soli, stroužek česneku, lžíce cukru, 50 g másla, 4 celé pepře, 3 zrnka nového koření, kousek zázvoru, bobkový list, špetka citronové kůry a tymiánu

Z kapra vypláchneme octem krev a odložíme. Zeleninu nakrájíme na kousky, osmažíme na másle. Když začne růžovět, přisypeme cukr. Po chvilce přidáme nastrouhaný chléb, zamícháme a zalijeme asi 1/2 l vody, pivem nebo vínem a octem s krví. Osolíme, okořeníme, přidáme pokrájenou cibuli a česnek. Omáčku povaříme 15 minut, pak ji přecedíme, přimícháme perník, zavařeninu, ořechy, nudličky mandlí, oprané rozinky a švestky. Přikyselíme ji citronovou šťávou. Povaříme ještě 5 minut, vložíme do ní dílky kapra a vaříme 15 minut. Kapr na černo je lepší rozleželý, až na druhý den. Podáváme ho s houskovým knedlíkem.

Vánoční punč

(4 porce)

700 ml červeného vína, 100 ml rumu, 800 ml ovocného čaje, 2 bio citrony, 2 bio pomeranče, 3 tyčinky skořice, 6 hřebíčků, 4 hvězdičky badyánu, 6 lžic medu

Omyté pomeranče a citrony nakrájíme na plátky. Uvaříme čaj. Víno přivedeme k varu a odstavíme. Vmícháme čaj, rum, přidáme koření a pomalu zahříváme až k bodu varu, osladíme dle chuti. Punč podáváme ve větších sklenicích.