Celulitida a jak na ní

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při celulitidě nabývá kůže nerovného, dolíčkovatého povrchu, připomínajícího kůru pomeranče. Celulitida trápí více než 90 % žen. Zvýšené riziko je v těhotenství, ale postihuje i dívky v pubertě a ženy v přechodu.

Souvisí s působením ženského hormonu estrogenu, proto jí více trpí ženy užívající antikoncepční přípravky, které tyto hormony obsahují. Celulitida nesouvisí s nadváhou, neboť jí trpí i štíhlé ženy. Hrbolky na kůži totiž nejsou tvořeny zbytečnými zásobami tuku, ale jsou výsledkem změn podkožního tukového vaziva, v němž je zadržována voda. Porucha struktury kůže postihuje především boky, stehna a hýždě.


U mladších žen nejsou změny na kůži většinou patrné, protože jejich tkáně jsou pružné. S postupujícím věkem jsou zřetelnější, zásoby tuků v podkožním vazivu se zvětšují a vznikají hrbolky a důlky na povrchu kůže.


Ve vyšším stupni celulitidy se po těle objevují i rozsáhlé otoky, které zmenší masáž, jež z postižených míst odvede přebytečnou tekutinu. Celulitida může být dědičná. Jako u většiny nemocí se však dědičnost nemusí projevit, pokud se nepřidají další spouštěcí faktory.


Příčinou vzniku celulitidy je také nesprávná životospráva, kdy se tělo zanáší toxiny, nestrávenými metabolity a trpí nedostatkem minerálů a vitaminů. K jejímu vzniku přispívá i nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, stres, kouření a strava bohatá na živočišné bílkoviny, tuky a cukry. Příčinou může být i porucha jater.


Speciální masáže lze při léčení celulitidy doplnit používáním přípravků s obsahem jinanu dvoulaločnatého, jetele, semen vinných hroznů a řasy mechýřnaté. Tyto přípravky zlepší vnitřní výživu tkání, zvýší odbourávání tuků v buňkách a chrání před změnami pojivové tkáně. Hormonální poruchy jsou tedy jedním z původců celulitidy. Podle některých autorů ke vzniku celulitidy mohou přispět antikoncepční pilulky nebo jiné druhy endokrinologického léčení. Estrogeny blokují působení vitaminu E, který podporuje oběh krve, a dále vitaminu B6, který má močopudný účinek a odstraňuje zadržování tekutin v tkáních. Narušení funkce těchto dvou vitaminů stačí ke vzniku deviace ve výměně tekutiny – tuky, což je předpoklad vzniku celulitidy.


Estrogeny spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny vitaminů B. Dále blokují funkci vitaminu C, který působí proti stárnutí, a vitaminu B12 (důležité pro fyziologii kůže). Častou příčinou celulitidy je špatný krevní a lymfatický oběh, který je způsoben nedostatkem pohybu. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z něj toxické látky. Nemá ale svou vlastní pumpu jako krevní oběh srdce, proto ji musíme v těle rozproudit nejlépe 2x denně ráno a večer půlhodinovým cvičením. Také rychlá chůze, plavání a tanec jsou ideálním pohybem.


Nezbytně nutné je si denně ráno a večer masírovat celé tělo kartáčem či speciální rukavicí. Začněte hlazením od chodidel ke koleni, pak pokračujte od kolena k boku. Potom proveďte pár kroužků na břiše a jemných kroužků na prsou. Poté podél paží od zápěstí k ramenům, dolů po zádech, kam až to jde, a vzhůru po hýždích. Provádějte tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Dobré je provádět masáž před koupáním. Nikdy nekartáčujte křečové žíly. Můžete také střídat teplé a studené sprchy. Směr střiků je stejný jako při kartáčování. Lymfatický oběh můžeme též stimulovat éterickými oleji (jalovcový, rozmarýnový, grapefruitový, gerániový). Ke zlepšení prokrvení mohou napomoci i kvalitní krémy s obsahem mořských řas a éterických olejů. Dvakrát do týdne by se měla provést odborná buď ruční lymfatická masáž, nebo lymfatická masáž přístrojem pracujícím na principu presoterapie.


Důležité je uvolňovat zplodiny a toxiny z tkání a také se snažit, aby škodlivých látek bylo v našem organismu co nejméně. Při pročišťování organismu se musíte především snažit vyloučit ze svého jídelníčku všechny škodliviny – cukr, sladkosti, uzeniny, chipsy, instantní výrobky, bílé pečivo, kečup, majonézy atd. Dopoledne můžete především při teplém počasí jíst pouze ovoce, během dne pak celozrnné pečivo, drůbež, ryby, obiloviny, bílé jogurty, luštěniny společně s půl kilem čerstvé zeleniny. Jeden den v týdnu můžete držet ovocný či zeleninový půst. Nemíchejte však dohromady ovoce se zeleninou. Důležité je dostatečně pít, alespoň 2,5-3 litry denně. Kromě čisté vody bez bublin pijte vylisované ovocné a zeleninové šťávy a čaj s ostropestřce mariánského, který podpoří detoxikační činnost jater, nebo čaj z chaluhy bublinaté, který působí na štítnou žlázu a podporuje metabolismus.