prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Chilliburner

Rubrika: Bylinky

Zimolez japonský (lonicera japonica)
05.04.2015
Zimolez japonský

Zimolez japonský (lonicera japonica) je popínavá rostlina z čeledi zimolezivoté (Loniceraceae). Jako zajímavost lze uvést, že celý rod dostal jméno po význačném německém lékaři Adamu Lonitzerovi.

Kmín kořenný (Carum Carvi L.)
02.04.2015
Kmín

Kdo by neznal koření s nápisem na pytlíku Kmín. Každý ho používáme při vaření brambor, aby byly chuťově zajímavější a zdravější, protože údajně snižuje jedovatost bramborového solaninu. Dává se i na pečivo pro své jemné aroma a do pečiva, aby nenadýmalo. Pamatuji si, jak nám před půlstoletím chutnaly opravdové a lahodné čerstvé rohlíky bez kypřících prostředků a jiné chemie, z mouky bez GMO, ale s nízkým glykemickým indexem, sypané kmínem a hrubou solí, které byly čerstvé a křupavé po celý den a jíst se daly i po několika dnech s prožitkem ještě dost dobré chuti. Takový to byl kmín… nebo potravinářské normy a profesní zvyky, zkušenosti či co… To byly doby, kdy jsme táhli spolu za jeden provaz nebo táhli jinam, na rozdíl ode dneška, kdy táhneme za svůj individuální kapitalistický provázek zvící nitky každý, neznámo kam, a dokonce ho mnozí i tlačí před sebou na doporučení mámitelů z reklamní telebedny re = opakovaně klamající = lhoucí.

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium)
29.03.2015
Bylinky

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium) je vytrvalá bylina, která má dutou lodyhu a kvete od června do srpna. Květy mají okolíčky s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Drobné (5 mm) plody mají vyniklá žebra s postranními výraznými křidélky, jsou označovány botaniky jako křídlaté dvojnažky. Patří do čeledi Apiaceae – miříkovité. V minulosti mu byly, jak již napovídají lidové názvy, přisuzovány magické účinky.

Černá jeřabina (arónie černoplodá) - malá vitaminová bomba
26.03.2015
Černá jeřabina
Poměrně zapomenutým zdrojem vitamínu C a dalších prospěšných látek jsou plody aronie černoplodé. Tento nízký keř pochází původem ze Severní Ameriky. Česky se také nazývá temnoplodec či černý jeřáb. Leckdy je pěstován pro svá příjemně vyhlížející bílá květenství v kombinaci s plody, černými malvičkami. Právě tyto plody nás zajímají.
Medvědice
25.03.2015
Medvědice
Medvědice se tahle rostlina jmenuje, protože když (poznámka překladatele: školní rétorická lahůdka) ji budete sbírat, může se stát, že se potkáte s medvědem, případně s medvědicí pochutnávající si na jejích sytě červených plodech bez ohledu na to, že jsou trpké a nedobré. Ovšem v případě setkání s ní i s ní, případně i s ním, nedoporučuji na svém názoru na chuť trvat, protože nejste lev, pán tvorstva, ale případná náhradní a možná mnohem chutnější svačinka. Vzhledem k tomu, že vás nedržím v ruce, mohu, co jste, jen odhadovat:
Po zimním spánku probudí naši krásu myrta a houby
18.03.2015
Myrta
Zimní měsíce jsou pro naši pokožku tím nejnáročnějším obdobím. Chlad a mráz ji totiž pořádně vysušují. Rizikové jsou však i první jarní dny, kdy zase vystavujeme pleť intenzivním slunečním paprskům a velmi výraznému střídání teplot. Chladná rána následují hodiny ve vytopených nebo klimatizovaných kancelářích, večer však může teplota klesnout ještě i k bodu mrazu. Právě v těchto dnech bychom tak měli naší pleti dopřát zvýšenou péči a za pomoci neagresivních bylin jí poskytnout ochranu a vyživení.
Vavřín neboli bobkový list
15.03.2015
Vavřín

Vavřín, latinsky Laurus nobilis, má historii přiměřenou svému jménu. Česky je znám také pod názvem vavřín pravý či ušlechtilý nebo též prostě bobkový list. Již od dob starého Říma je známa tradice předávat na hlavu vavřínový věnec jako symbol slávy a úspěchu. S oblibou ho nosil i neblaze proslulý císař Nero.

Lichořeřišnice
11.03.2015
Lichořeřišnice

Lichořeřišnice velká je větší na délku než na výšku. Viděl jsem exempláře rozlohou asi třímetrové, ale do výšky tak po pás - ve Španělsku u mostů přes potoky, u silniček zařízlých ve strmých svazích lesnatých pahorkatin, kde každou noc trochu sprchne a v zimě moc nemrzne. Voda totiž udržuje teplotu nad nulou a dodává zálivku, což lichořeřišnice ocení mohutným vzrůstem překrývajíc okolní plevely a keře, které využívá pro svoji podporu, aby mohla vystavit na odiv své různobarevné květy od žluté po červenou, a svými listy zcela zakrývá to, co je pod nimi. Je známo, že čím horší podmínky, tím více kvete. Proto se u nás pěstuje na zahrádkách jako okrasná pilně kvetoucí kytka.

Přeslička rolní
09.03.2015
Přeslička

Přeslička rolní, latinsky Equisetum arvense, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 70 centimetrů. Má charakteristický vzhled, její letní lodyha je mělce rýhovaná a složitě (odborníci uvádějí přesleně) se větví. V každé uzlině se nacházejí přeslenitě, bočně srostlé, uspořádané listy označené jako pochva. Na vrcholu jarní lodyhy můžeme najít takzvaný strobilus, což je maximálně 4 cm dlouhý elipsoidní výtrusnicový klas. Patří do čeledí přesličkovité (latinsky Equisetaceae).

Medvědí česnek, jedna z nejsilnějších jarních bylinek
09.03.2015
Medvědí česnek

Na medvědí česnek chodím již dobrých pět let, pokládám jej totiž za jeden z nejvýznamnějších životabudičů, které jsem směla vůbec kdy poznat. Funguje téměř okamžitě a z jeho výjimečných účinků se můžeme těšit i poté, co odkvete, lze jej totiž uchovat. V teplejších lokalitách se začíná klubat již ke konci února, připomíná listy konvalinky, s tou si jej však nepleťme, na rozdíl od medvědího česneku je totiž jedovatá. Při sběru však žádný strach, typická česneková vůně nám napoví, že jsme tady správně. Ke konci května pak medvědí česnek začíná kvést a jeho životadárná síla se pomalu vytrácí. Lístky již tolik nevoní, nechutnají, blednou a žloutnou. Proto, chceme-li uplatnit léčivé účinky této bylinky i po zbytek roku, naučme se ji sušit, odšťavnit, zpracovat v pesto či pokrájet najemno a zamrazit. Dříve, než se však dostaneme k jednotlivým receptům a tipům, pojďme si společně k zázračné bylince, kterou pro své čisticí účinky vyhledávají rovněž i lační medvědi probouzející se ze zimního spánku, povědět více.

Článků: 337   1 2 3 4 5 ... 34
15 filmů pro vaši novou inspiraci, energii nebo osobní růst
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Priessnitzův obklad
Je tepelně zpracovaná zelenina zdravější než syrová?
Dna a dieta
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Štítná žláza
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Ukažte, že umíte smoothie jako profík
Chia semínka
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
„Starejme se o tělo a mluvme se svou duší,“ říká zastánce celostní medicíny, hokejový trenér Marian Jelínek
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem
Smoothie
Hemeroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS