prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Chilliburner

Rubrika: Bylinky

Jehlice trnitá
15.02.2015
Jehlice trnitá
Jehlice trnitá, latinsky Ononis spinosa, je polokeř z čeledi bobovitých, známý pod poetickým lidovým názvem babí hněv. Jejím plodem je vejčitý lusk, obsahující semena. Jehlice roste v Evropě v oblasti mírného pásu, ale můžeme na ní narazit také v severní Africe a Blízkém Východě.
Křen (Armoracium rusticanum)
11.02.2015
Křen

Křen je léčivá kytka trvalka snad z každé selské zahrady, pročež se ozve "selský". Když se hnojivě zadaří, tak vyroste až do výšky ženy, obvykleji však do výšky předškoláka. V humózní hluboké půdě vytváří mohutný a dlouhý kořen a o ten nám jde hlavně. O zbytek ale nemají zájem ani žížaly, protože kdyby jej omylem sežraly, začal by je pálit ocas a tím by se staly hladovými turbo žížalami s potřebou to něčím zajíst v podobě i rychlosti šipky z kuše a na zahradě by přestalo být bezpečno, protože křen výrazně zlepšuje trávení… a taková hladová turbo žížala je někdy nebezpečnější než její větší mongolský brácha, Olgoj Chorchoj. A ten dosud nezanechal žádné nesnědené svědky své existence.

Petrklíč neboli prvosenka jarní
08.02.2015
Prvosenka
Petrklíč neboli správně prvosenka jarní (Primula veris) patří do čeledi prvosenkovitých (Primulaceae). K jejím dalším lidovým názvům patří jména jako bylina sv. Petra či bukvice bílá. Název prvosenka pochází z polštiny, naproti tomu petrklíč pochází z němčiny.
Ženšen - tisíciletý zázrak čínských císařů
28.01.2015
Ženšen
Ženšen pravý (latinky Panax ginseng, česky všehoj ženšenovitý) je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Léčivá droga, která se z něj získává, je známá pod označením asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen. Někdy uváděný ženšen sibiřský není ženšen v pravém slova smyslu, je to zcela jiná léčivá rostlina se jménem Eleuterococcus. Patří mezi nejznámější cizokrajné léčivé rostliny, setkal se s ním již bez nadsázky každý, který se zajímá o léčivé rostliny. Název ženšen je odvozen z čínštiny, kde se ženšen používá již po staletí a skládá se ze znaku člověk (zhruba jako řén), obtížně přeložitelného znaku šén, který znamená něco jako život, duch, šlechtic, identita a tak dále.
Bylinkový receptář – Léčíme si nervy
27.01.2015
Bylinkový receptář

V současném moderním uspěchaném světě je naše nervová soustava každodenně vystavována vysoké zátěži. Z každé strany na nás útočí stres, a nedivme se, že úspěšné firmy při náboru nových pracovníků za jedno z kritérií považují i vysokou odolnost proti stresu. Nervová soustava řídí a ovlivňuje fungování celého organismu, proto její správné funkci musíme věnovat zvýšenou pozornost. K udržení dobré nálady, potřebného klidu a chuti do života máme v rostlinné říši mnoho dobrých pomocníků, kteří nás bez vedlejších až nebezpečných účinků zbaví bolesti, přivodí klidný spánek a duševní pohodu.

Čaga neboli rezavec šikmý (Innonotus obliquus)
22.01.2015
Chaga

Rezavec šikmý (většinou je používán lidový ruský název Čaga), latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby a to sice konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Je to víceletá dřevokazná houba a patří do čeledi kožovkovitých.

Maralí kořen neboli Parcha Saflorová (Leuzea carthamoides alias Rhaponticum carthamoide)
22.01.2015
Parcha saflorová

Maral je jelen domácí v Asii a jeho kytka je tam domácí také. U nás se této slavné rostlině docela a celkem daří. Tím chci říci, že ne úplně, ale většinou poměrně dobře; respektive, jde to jakžtakž. Nebo alespoň jakž. Takž spíše vzácněji. Na to, co umí, se u nás skoro nepěstuje ani neužívá, protože by bylo málo pacientů a vzhledem k tomu, že u nás máme jedno z nejvyvinutějších zdravotnictví, by vlastně zdravá populace byla národohospodářskou škodou. A jelena jsem neviděl v lese už půl století, natož altajského Marala… Také trampové ubývají, já též a někdy si nostalgicky zpívám trampské písně, což za mého mládí byl v podstatě rebelský čin, neboť přednost měly písně budovatelské, sovětské a dětské. Když si vzpomenu, tak si zpívám i slova; už se mi to ale plete. Teď jsem si například vzpomněl: "Ó zazni, písni vznešená, ó práci Ovčáci, čtveráci, vy jste naši Směr Praha Přes spáleniště Skal a stepí divočinou, Který v drápech má ďábel sám Po zasmušilé pustině…"

Kmín římský
18.01.2015
Kmín římský
Náš kmín jako koření zná každá hospodyňka. Ale existuje i kumín nebo kmín římský, což není totéž. Jedná se o koření ze semen rostliny Cuminum cyminum, česky šabrej kmínovitý. Patří do čeledi miříkovitých. Má prastarý původ, byl už používán ve starém Egyptě či Řecku. Jako perličku lze uvést historickou informaci, že tehdy je užívali studenti, aby měli bledé tváře, předstírali pak únavu a mohli se "ulít" z výuky. Takže - už staří Římané...
Břečťan popínavý
11.01.2015
Břečťan popínavý
S břečťanem popínavým se můžeme setkat poměrně často. Řadu hostinců (či dalších stavení) je ozdobena touto rostlinou, která se po jejich zdech šplhá do velké výšky. Můžeme se s ní také setkat na různých erbech či vývěskách vináren či na etiketách lahví od vína. V neposlední řadě také známe řadu volně prodejných léků, kde se výtažek z břečťanů používá s úspěchem při nemocech horní cest dýchacích, jak u dospělých, tak u dětí.
Pupava bezlodyžná
04.01.2015
Pupava

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Lidově se nazývá zaječí řepka. Je to bodlákovitá rostlina s velmi krátkou a hustě větvenou lodyhou a podlouhlými listy. Barva květů je bílá až růžová. Plodem jsou ochmýřené nažky. Můžeme ji najít v celé Evropě, i u nás, kde se vyskytuje na mezích, pastvinách a dalších podobných lokalitách. Jako rostlinná droga se sbírá kořen, který se suší. Používala se buď ve formě prášku, nebo ve formě nálevu.

Článků: 326   1 2 3 4 5 ... 33
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Důležitost horečky při infekcích
Naučte se meditovat. Díl první – Jak vám meditace může změnit život
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem
Priessnitzův obklad
Jarní očistné kúry
Šokující pravda o rakovině
Dna a dieta
Jak nastartovat tělo před úspěšným hubnutím? Detoxikační jídelníček pro každého
Nízký krevní tlak
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Chia semínka
Štítná žláza
Ghí
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Smoothie
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS