prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Rubrika: Bylinky

Přírodními prostředky proti rýmě
06.10.2015
Rýma

Rýmu známe všichni - ne vážné, ale nepříjemné onemocnění, které ovšem může mít závažné komplikace, pokud se jeho průběh podcení. Rýma je definována jako zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Může být způsobeno v první řadě viry, oslabenou sliznici nosní dutiny po napadení viry však může postihnout i závažnější bakteriální infekce.

Líska obecná (Coryllus avellana)
26.09.2015
Líska obecná

Velká část z nás si ve spojení s lískovými oříšky vybaví veverku, ale tyto oříšky jsou oblíbenou pochutinou i u lidí a jsou součástí řady kuchařských receptů. Lískové oříšky jsou plody keře lísky obecné, latinsky Coryllus avellana. Tento keř patří do čeledi lískovitých. Původem pochází z regionu Kampánie v Itálii, kde je pěstován již od starověku. Líska obecná je rozložitý keř, který dorůstá výšky až čtyř metrů. Listy jsou mírně chlupaté a vejčitého tvaru. Samčí květy jsou hnědé jehnědy, samičí květy jsou naproti tomu jen nenápadné pupence. Plodem jsou již zmíněné známé lískové oříšky, které obvykle dozrávají koncem léta.

Ženšen korejský (Panax ginseng)
19.09.2015
Ženšen

Ženšen patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny z cizích krajů. Můžeme ho najít v řadě přírodních přípravků, v minulosti byly na našem trhu i volně prodejné léky s ženšenem. To, co trochu vyvolává zmatek mezi zákazníky, lékaři, léčiteli či lékárníky, je terminologie. Kolik vlastně těch druhů ženšenu je? Můžete se dočíst o ženšenu, panaxu, asijském, čínském či korejském ženšenu, ale také o bambusovém, trpasličím či himalájském ženšenu.

Baobab (Adansonia digitata)
12.09.2015
Baobab

Baobab je africký strom, oblíbený jednak pro svůj poetický český název, jednak pro svůj zajímavý tvar a dlouhověkost. Baobab, latinsky Adansonia digitata, česky někdy také překládán jako baobab prstnatý, patří taxonomicky do čeledi slézovité (Malvaceae). Má nápadně tlusté kmeny a opadavé listy jsou dlanitě složené. Roste v oblastech se suchým podnebím. V Africe ho nejvíce můžeme najít na Madagaskaru (ale i jinde i v Africe), roste i v severozápadní Austrálii.

Višeň obecná
29.08.2015
Višně

Červené plody višně obecné nejsou tak sladké ani oblíbené jako plody třešně, ale přesto i tento strom a jeho plody mají své místo v přírodní medicíně. Existují dva typy višně: stromovitá a keřovitá. Višeň obecná nebo také pouze višeň (Prunus cerasus L.) je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Může dorůst výšky až deseti metrů. Její koruna je kuželovitá, někdy až kulovitého tvaru. Kůra kmene i větví je tmavohnědá, lesklá. Starší kůra je popraskaná. Listy mají elipsovitý tvar nebo široce kopinatý, s jemně pilovitými okraji. Jsou na povrchu lesklé. Její květy jsou bílé a mohou být lehce narůžovělé. Plody jsou tmavočervené peckovice. Tyto plody nejsou ve srovnání s plody třešně tak sladké, zato ale obsahují více vitamínu A.

Rooibos - aneb čajovníkovec neznamená čaj
25.08.2015
Rooibos

V současné době se můžeme setkat mezi milovníky zdravého životního stylu s rostoucí oblibou čaje s tajuplným názvem Rooibos. Na začátek je nutno říci, že se nejedná o čaj, ale o nápoj připravovaný z listů a natě keře s názvem čajovníkovec kapský (Aspalathus linearis), který patří do čeledi bobovitých (Fabaceae). “Pravý” čaj se přípravuje z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis či též Thea sinensis).

Kopr vonný
22.08.2015
Kopr vonný

Kopr vonný (latinsky Anethum graveolens) patřící do čeledi miříkovitých (Apiaceae) je důvěrně známý nám všem. Vždyť kdo by alespoň jednou v životě neochutnal koprovou omáčku! Kopr vonný je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jednoho metru. Má dutou lodyhu a mnohonásobně zpeřené listy. Má typické žluté květy složené do velkých okolíků. Celá rostlina vydává charakteristickou vůni.

Červený čaj neboli Pu-Erh
25.07.2015
Červený čaj

Pokud nevíte, co je to červený čaj, i když znáte černý, zelený, ovocný, bylinkový či dokonce bílý, nemusíte se stydět. Červený čaj je u nás opravdu málo známý. Někdo by řekl, že červený čaj je totéž, co černý. Z čistě botanického hlediska ano. Jedná se o čaj z lístků Camellia sinensis. Od ostatních čajů (zelený, polozelený, bílý) se liší tím, že prochází plně oxidací (vystavení porušených listů působení vzduchu). Obsahuje více (asi 4 %) kofeinu (teinu) než ostatní druhy čaje, a proto lépe povzbuzuje činnost mozku.

VIDEO: Naše jedlá permakulturní zahrada
13.07.2015

Jak se starat o zahrádku u domu a co vše na ní jde pěstovat? To v rozhovoru prozradili Vilém a Nela Keroušovi, odborníci na permakulturu.
Noni (morinda citrofolia) - všestranná léčivka
28.06.2015
Noni

Noni šťáva (neboli šťáva z noni či bio noni) patří v současnosti k oblíbeným přípravkům. Tato šťáva se získává z plodů stromu Morinda citrofolia, který patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae), jejíž nejznámější zástupce je kávovník arabský (Coffea arabica). Jeho český název je moruše indická, také se můžete setkat s poněkud nezvyklým názvem rojok citroníkolistý. Roste zejména v oblastech jihovýchodní Asie a Australásie (zahrnuje oblast Austrálie, Nového Zélandu, Melanésie, Mikronésie a Polynésie). Má řadu různých označení - velká moruše, indická moruše, plážová moruše či sýrové ovoce. Je to tedy jeden z druhů tropického ovoce.

Článků: 361   1 2 3 4 5 ... 37
Okrajové části potravin jako životodárný lék
VIDEO: Zdravé kaše do skleničky domů i na cesty
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Péče o plíce v listopadu
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Priessnitzův obklad
Tvoje strava je tvůj osud – Náš všední den s jedy
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Kruhy pod očima z pohledu přírodní medicíny
Štítná žláza
Věčné pokašlávání, ztráta energie a nová antibiotika? Příčina může být i jiná
Nízký krevní tlak
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Cizí jazyky udržují mozek v kondici. 5 tipů, jak se je naučit a kdy je dobré odjet do zahraničí
Dna a dieta
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Odhoďte přebytečné kilogramy, teď je na to nejvhodnější čas!
Zvětšené uzliny na krku
Chia semínka
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS