prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
DNES DOPRAVA ZDARMA na znaÄŤku NATURAL MEDICAMENTS!


Rubrika: Bylinky

Černý česnek aneb česnek, jak ho neznáme, a ještě zdravější
23.06.2015
Černý česnek

Možná už jste se někdy setkali, nejspíše v nějaké kuchařce setkali s pojmem černý česnek. Starý známý česnek, latinsky Allium sativum, známe všichni a pro některé z nás představuje velmi oblíbenou pochutinu. Pak ovšem známe i černý česnek, protože se jedná stále o obyčejný česnek, jen speciálně zpracovaný.

Jabloň (Malus)
21.06.2015
Jabloň

Jabloň, latinsky Malus, řadíme do rodu Jabloň, kam patří jednotlivé druhy jabloní. Je řazena mezi opadavé stromy z čeledi růžovitých (Rosaceae). Patří mezi stromy dožívající se úctyhodného věku 100 let a někdy více. Dorůstá výšky až 15 metrů. Plod jabloně - jablko - provází člověka už od biblických dob, kdy je spojováno s Adamem, Evou a prvotním hříchem. Je ovšem nutno podotknout, že se původně jednalo o blíže neurčité ovoce ze stromu poznání, ale časem se vžila představa jablka jako tohoto zmíněného ovoce. Jablko se rovněž stalo symbolem moci králů a císařů. Nás ale zajímá jablko jako důležitý zdroj látek pro naše zdraví.

Bylinné masti u atopického ekzému
16.06.2015
Atopický ekzém

Atopický ekzém je velký problém dnešní doby. Je označován také jako atopická dermatitida a lze ho definovat jako neinfekční kožní zánětlivé onemocnění, kdy na základě vrozeného sklonu k imunologickým, kožním a nervovým odchylkám vzniká svědivý zánět. Jedná se, bohužel, o chronickou nemoc, kdy se střídají období klidu s obdobími vzplanutí nemoci. K tomuto vzplanutí může dojít často na základě podnětu z vnějšího prostředí (některé alergeny), či kvůli některým nevhodným složkám v potravě. Nelze ho zcela vyléčit, ale jeho průběh se dá zmírnit a dojít někdy až k tomu, že se na dlouhou dobu zahojí.

Ostružiník maliník (Rubus idaeus)
14.06.2015
Ostružiník maliník

Ostružiník maliník (Rubus ideaus) je keř patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je porostlý černými trny a důvěrně ho známe z našich lesů. Má trojčetné až pětičetné listy. Jeho kvítky jsou převislé a složené z velkých kališních lístků. Početné semeníčky sedí na zvýšeném lůžku uprostřed květu. Každý semeníček uzrává v to, co nám tedy tolik chutná - v malou, červenou, zevně trochu plstnatě šedě ojíněnou peckovičku. Teprve tyto peckovičky dávají dohromady sbíraný plod, tedy malinu.

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris)
07.06.2015
Dřišťál obecný

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je druh rostlin patřící do čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Je to až tři metry vysoký, opadavý keř. Jeho kůra má bělavě zelenou barvu. Má trny a jeho listy mají eliptický tvar. Květy jsou zlatožluté, šestičetné, intenzivně aromatické. Plodem jsou bobule protáhlého, elipsoidního tvaru asi 1 cm dlouhé, karmínově červené a lesklé. Tyto bobule mají kyselou chuť. Semena jsou mírně zploštělá, hnědá.

Sadec prorostlý
31.05.2015
Sadec prorostlý

Sadec prorostlý (Eupatorium perfoliatum) je vytrvalá rostlina, která může dorůst až do výšky 3 metrů. Květy má světle růžové až purpurové barvy, které jsou uspořádány ve vrcholičnaté latě. Tyto květy příjemně voní po vanilce, když je rozemneme, je vůně výraznější. Velké tmavozelené listy jsou vejčité a jemně zoubkované.

Žlutodřev peprný (Zanthoxylum piperitum)
17.05.2015
Žlutodřev

Žlutodřev peprný (Zanthoxylum piperitum) patří do čeledi routovité (Rutacea) a pochází ze střední Číny. Bývá také označován jako anýzový pepř, čínský pepř, japonský pepř či Fagara. Roste buď jako keř nebo strom a dorůstá výšky až tří metrů. Má lichozpeřené listy drobnější velikosti s kožovitým povrchem. Má silné, pichlavé ostny. Plodem jsou červenofialové měchýřky (tobolky) obsahující černá lesklá kulatá semena.

Pseudostelárie různolistá (Pseudostellaria heterophylla)
10.05.2015
Pseudostellaria heterophylla

Pseudostellaria heterophylla (pseudostelária různolistá) patří mezi rostliny z oblasti tradiční čínské medicíny. Patří do čeledi Caryophyllacae. Tato čeleď se hojně používá v tradiční čínské medicíně. Obrazně řečeno se jim pro jejich působení na tzv. jin tekutiny říká ženšen pro oblast plic. Roste vzpřímeně a dosahuje výšky až 20 cm.

Plavuň vidlačka
03.05.2015
Plavuň vidlačka

Plavuň vidlačka, latinsky Lycopodium clavatum, patří do čeledi plavuňovitých (Lycopodiaceae). Jako zajímavost lze uvést, že druhá část latinského názvu, výraz “clavatum” znamená “ozbrojený kyjem”. Toto naráží na kyjovitou formu výhonků s klasy výtrusných listů.

Superpotraviny - znáte je?
29.04.2015
Ovoce

Velmi často se můžeme setkat u některých doplňků stravy či potravin jako takových (například semínka či sušené plody některých rostlin) s označením “superpotraviny”, v anglicky psané literatuře “superfoods”. Definice superpotravin není jednoznačně stanovená, ale dá se říci, že se jedná o potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerální prvky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, vlákninu, antioxidanty a další složky. Dá se o nich říci, že jsou vítaným doplněním a obohacením jídelníčku pro ty, kdo chtějí žít zdravě.

Článků: 353   1 2 3 4 5 ... 36
Zdravou stravou proti zácpě
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Dna a dieta
Velká cholesterolová lež
Chia semínka
Priessnitzův obklad
Přírodními prostředky proti rýmě
Štítná žláza
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Nízký krevní tlak
Brnění, mravenčení končetin
Zvětšené uzliny na krku
Jak se zbavit kašle - suchý a vlhký kašel, kašel jako příznak vážnější nemoci
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem
O dýchání sifonem
Slezina
Quinoa
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS