prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Kosmetika Holistic - Ve jménu těla, mysli i duše


Rubrika: Bylinky

Superpotraviny - znáte je?
29.04.2015
Ovoce

Velmi často se můžeme setkat u některých doplňků stravy či potravin jako takových (například semínka či sušené plody některých rostlin) s označením “superpotraviny”, v anglicky psané literatuře “superfoods”. Definice superpotravin není jednoznačně stanovená, ale dá se říci, že se jedná o potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerální prvky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, vlákninu, antioxidanty a další složky. Dá se o nich říci, že jsou vítaným doplněním a obohacením jídelníčku pro ty, kdo chtějí žít zdravě.

Citroník limonový (Citrus limon)
26.04.2015
Citroník limonový

Citroník limonový je vždyzelený strom, který roste pomalu a dosahuje výšky až 7 metrů. Jeho větve jsou osazeny pichlavými trny. Patří do čeledi Rutaceae – routovité. Listy jsou střídavé, vejčité a podlouhlé. Květy vyrůstají v paždí listů nebo na konci větví a jsou z vnitřní strany bílé, z vnější narůžovělé. Plod je bobule s 8 - 12 pouzdry, ve kterých je dužina s několika bezbílečnými semeny, která obsahují 2 - 3 zárodky čili náš starý známý kyselý citrón.

Bylinky proti jarní únavě
22.04.2015
Žena s květinami

Jarní únava není jen tak společenská fráze ke konverzaci, jarní únava představuje signál našeho těla, že se cítí vyčerpané a oslabené po proběhlé zimě. Nedá se jen tak říci, že se z toho vyspíme a bude dobře. Pokud je jarní únava u některých jedinců zanedbána, může se vyvinout v chronický únavový syndrom, který je na seznamu uznávaných nemocí. Nejedná se tedy, jak se někteří domnívají, o lenocha či člověka, který si jen chce odpočinout.

Listnatec bodlinatý
19.04.2015
Listnatec bodlinatý

Listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus) pochází ze západní a jižní Evropy, severozápadní Afriky a jihozápadní Asie. Je to stále zelený keř, který může být i vyšší než jeden metr. Jedná se svým růstem trochu o netradiční keř, protože větve vyrůstají přímo ze země. Má malé bílé květy. Plodem je bobule o průměru pět až deset milimetrů. Přezimuje na světle v chladu, avšak bez přítomnosti mrazu.

Aloe Vera
16.04.2015
Aloe Vera Aloe Vera patří do čeledi Liliovité - Liliaceae. Botanicky patří mezi sukulenty. Je 50 - 80 cm vysoký, listy v růžici silně dužnaté, až 50 cm dlouhé, světle zelené až šedozelené, pokryté bílými skvrnkami. Původem pochází ze Severní Afriky, odkud byl převezen Maury do Španělska. První zmínky o jejím použití lze nalézt už v Novém zákoně, v současnosti se i u nás pěstuje jako pokojová rostlina.
Maliník
16.04.2015
Maliník

Kdo by neznal lahodné červené maliny. Jsou častým mlsem na zahrádkách v plodných kultivarech pro svoje mimořádně chutné plody, které si vychutnáváme pro jejich náramnou kyselosladce navinulou chuť, tvořící v ústech skvělý pocit libosti a v hlavě něco jako uspokojení z odborného posouzení organoleptických vlastností v kategorii náramné mňam. A lesní maliny jsou ještě o další kvalitativní třídu dál, suprmňam. Mají ale jednu zásadní nevýhodu - jsou daleko, rostou dost od sebe, jsou malé, neumyté, červivé a někdo je už před námi sesbíral. Když se ale ku sběru této lahodnosti vypravíte a budete úspěšní, tak vás asi budou bolet nožičky jako vedlejší účinek kilometrů cest do odlehlých nevysbíraných lokalit mezi medvědy, vlky, lesníky, houbaře, veverky, jezevce, lišky a rysy, ze kterých vám ve sběru konkurují toliko první jmenovaní. Ovšem, tito si vás mohou zaměnit, jako neméně libou dobrůtku, a také slupnout jako malinu; odborně řečeno sežrat.

Moruše bílá
12.04.2015
Moruše bílá

Moruše bílá (Morus alba) je strom dosahující výšky až dvaceti metrů. Původem pochází z Číny a objevil se v Evropě již před několika staletími. Původně sloužil jako potrava pro bource morušového.

Zimolez japonský (lonicera japonica)
05.04.2015
Zimolez japonský

Zimolez japonský (lonicera japonica) je popínavá rostlina z čeledi zimolezivoté (Loniceraceae). Jako zajímavost lze uvést, že celý rod dostal jméno po význačném německém lékaři Adamu Lonitzerovi.

Kmín kořenný (Carum Carvi L.)
02.04.2015
Kmín

Kdo by neznal koření s nápisem na pytlíku Kmín. Každý ho používáme při vaření brambor, aby byly chuťově zajímavější a zdravější, protože údajně snižuje jedovatost bramborového solaninu. Dává se i na pečivo pro své jemné aroma a do pečiva, aby nenadýmalo. Pamatuji si, jak nám před půlstoletím chutnaly opravdové a lahodné čerstvé rohlíky bez kypřících prostředků a jiné chemie, z mouky bez GMO, ale s nízkým glykemickým indexem, sypané kmínem a hrubou solí, které byly čerstvé a křupavé po celý den a jíst se daly i po několika dnech s prožitkem ještě dost dobré chuti. Takový to byl kmín… nebo potravinářské normy a profesní zvyky, zkušenosti či co… To byly doby, kdy jsme táhli spolu za jeden provaz nebo táhli jinam, na rozdíl ode dneška, kdy táhneme za svůj individuální kapitalistický provázek zvící nitky každý, neznámo kam, a dokonce ho mnozí i tlačí před sebou na doporučení mámitelů z reklamní telebedny re = opakovaně klamající = lhoucí.

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium)
29.03.2015
Bylinky

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium) je vytrvalá bylina, která má dutou lodyhu a kvete od června do srpna. Květy mají okolíčky s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Drobné (5 mm) plody mají vyniklá žebra s postranními výraznými křidélky, jsou označovány botaniky jako křídlaté dvojnažky. Patří do čeledi Apiaceae – miříkovité. V minulosti mu byly, jak již napovídají lidové názvy, přisuzovány magické účinky.

Článků: 344   1 2 3 4 5 ... 35
Velká cholesterolová lež
Pro čtvrtinu Čechů je manželství zastaralá instituce. 5 dobrých důvodů, proč mít přesto svatbu
Šokující pravda o rakovině
Úpal u dětí
Otoky nohou
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Priessnitzův obklad
Letní angína
Dna a dieta
Štítná žláza
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nízký krevní tlak
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Chia semínka
Zvětšené uzliny na krku
Zatočte s plísněmi nohou. Navždy!
Zelené osvěžení

317,- Kč
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS