prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Chilliburner

Rubrika: Bylinky

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium)
29.03.2015
Bylinky

Všedobr horský (Imperatoria ostruthium) je vytrvalá bylina, která má dutou lodyhu a kvete od června do srpna. Květy mají okolíčky s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Drobné (5 mm) plody mají vyniklá žebra s postranními výraznými křidélky, jsou označovány botaniky jako křídlaté dvojnažky. Patří do čeledi Apiaceae – miříkovité. V minulosti mu byly, jak již napovídají lidové názvy, přisuzovány magické účinky.

Černá jeřabina (arónie černoplodá) - malá vitaminová bomba
26.03.2015
Černá jeřabina
Poměrně zapomenutým zdrojem vitamínu C a dalších prospěšných látek jsou plody aronie černoplodé. Tento nízký keř pochází původem ze Severní Ameriky. Česky se také nazývá temnoplodec či černý jeřáb. Leckdy je pěstován pro svá příjemně vyhlížející bílá květenství v kombinaci s plody, černými malvičkami. Právě tyto plody nás zajímají.
Medvědice
25.03.2015
Medvědice
Medvědice se tahle rostlina jmenuje, protože když (poznámka překladatele: školní rétorická lahůdka) ji budete sbírat, může se stát, že se potkáte s medvědem, případně s medvědicí pochutnávající si na jejích sytě červených plodech bez ohledu na to, že jsou trpké a nedobré. Ovšem v případě setkání s ní i s ní, případně i s ním, nedoporučuji na svém názoru na chuť trvat, protože nejste lev, pán tvorstva, ale případná náhradní a možná mnohem chutnější svačinka. Vzhledem k tomu, že vás nedržím v ruce, mohu, co jste, jen odhadovat:
Po zimním spánku probudí naši krásu myrta a houby
18.03.2015
Myrta
Zimní měsíce jsou pro naši pokožku tím nejnáročnějším obdobím. Chlad a mráz ji totiž pořádně vysušují. Rizikové jsou však i první jarní dny, kdy zase vystavujeme pleť intenzivním slunečním paprskům a velmi výraznému střídání teplot. Chladná rána následují hodiny ve vytopených nebo klimatizovaných kancelářích, večer však může teplota klesnout ještě i k bodu mrazu. Právě v těchto dnech bychom tak měli naší pleti dopřát zvýšenou péči a za pomoci neagresivních bylin jí poskytnout ochranu a vyživení.
Vavřín neboli bobkový list
15.03.2015
Vavřín

Vavřín, latinsky Laurus nobilis, má historii přiměřenou svému jménu. Česky je znám také pod názvem vavřín pravý či ušlechtilý nebo též prostě bobkový list. Již od dob starého Říma je známa tradice předávat na hlavu vavřínový věnec jako symbol slávy a úspěchu. S oblibou ho nosil i neblaze proslulý císař Nero.

Lichořeřišnice
11.03.2015
Lichořeřišnice

Lichořeřišnice velká je větší na délku než na výšku. Viděl jsem exempláře rozlohou asi třímetrové, ale do výšky tak po pás - ve Španělsku u mostů přes potoky, u silniček zařízlých ve strmých svazích lesnatých pahorkatin, kde každou noc trochu sprchne a v zimě moc nemrzne. Voda totiž udržuje teplotu nad nulou a dodává zálivku, což lichořeřišnice ocení mohutným vzrůstem překrývajíc okolní plevely a keře, které využívá pro svoji podporu, aby mohla vystavit na odiv své různobarevné květy od žluté po červenou, a svými listy zcela zakrývá to, co je pod nimi. Je známo, že čím horší podmínky, tím více kvete. Proto se u nás pěstuje na zahrádkách jako okrasná pilně kvetoucí kytka.

Přeslička rolní
09.03.2015
Přeslička

Přeslička rolní, latinsky Equisetum arvense, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 70 centimetrů. Má charakteristický vzhled, její letní lodyha je mělce rýhovaná a složitě (odborníci uvádějí přesleně) se větví. V každé uzlině se nacházejí přeslenitě, bočně srostlé, uspořádané listy označené jako pochva. Na vrcholu jarní lodyhy můžeme najít takzvaný strobilus, což je maximálně 4 cm dlouhý elipsoidní výtrusnicový klas. Patří do čeledí přesličkovité (latinsky Equisetaceae).

Medvědí česnek, jedna z nejsilnějších jarních bylinek
09.03.2015
Medvědí česnek

Na medvědí česnek chodím již dobrých pět let, pokládám jej totiž za jeden z nejvýznamnějších životabudičů, které jsem směla vůbec kdy poznat. Funguje téměř okamžitě a z jeho výjimečných účinků se můžeme těšit i poté, co odkvete, lze jej totiž uchovat. V teplejších lokalitách se začíná klubat již ke konci února, připomíná listy konvalinky, s tou si jej však nepleťme, na rozdíl od medvědího česneku je totiž jedovatá. Při sběru však žádný strach, typická česneková vůně nám napoví, že jsme tady správně. Ke konci května pak medvědí česnek začíná kvést a jeho životadárná síla se pomalu vytrácí. Lístky již tolik nevoní, nechutnají, blednou a žloutnou. Proto, chceme-li uplatnit léčivé účinky této bylinky i po zbytek roku, naučme se ji sušit, odšťavnit, zpracovat v pesto či pokrájet najemno a zamrazit. Dříve, než se však dostaneme k jednotlivým receptům a tipům, pojďme si společně k zázračné bylince, kterou pro své čisticí účinky vyhledávají rovněž i lační medvědi probouzející se ze zimního spánku, povědět více.

Oman pravý
22.02.2015
Oman pravý
Oman pravý, latinsky inula helenium, je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je to statná, až metr vysoká vytrvalá rostlina. Znali ji už staří Řekové, ve svých dílech ji zmiňovali slavní antičtí lékaři, jako Hippokrates či Galén. Z té doby pochází i část jejího latinského jména helenium, po slavné krásce Heleně Trójské.
Toten (Krvavec toten neboli Toten lékařský), Sanguisorba officinalis
18.02.2015
Toten

Tato kytka mi vždy připomínala kominíkovu štětku na vymetání komínů. Její květenství je také taková štětinatá černočervená koule na drátě. Někdy se ale květenství urostlého totenu nalézá tak vysoko, že si s případně přítomným hmyzoušem opyloušem můžete na rovinu vestoje hledět z oka do mnohooka. Tedy hmyz vestoje na květu totenu. Většinou ale hmyz vestoje a vy vkleče. Zkvašením nektaru v opyloušově trávidle se z něj může stát opilouš. To poznáte podle toho, že neudrží tón "bzzzzzzzzz…", ale blekotá jen "bz…, bzzz, bzz...". Faktem je, že pak příjemně voní; toten líp.

Článků: 335   1 2 3 4 5 ... 34
Devět léčivých bodů na uchu
Jak si zjednodušit život a mít více času
Citlivé stravování
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
VIDEO: Lež, ve které lidstvo žije
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
To nejlepší z jarní přírody do vaší kuchyně aneb znáte medvědí česnek
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Dna a dieta
Medvědí česnek, jedna z nejsilnějších jarních bylinek
Šokující pravda o rakovině
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem
Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
Nízký krevní tlak
Štítná žláza
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Chia semínka
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS