Byla mi zjištěna porucha štítné žlázy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Před lety vznikl web www.celostnimedicina.cz a měl původně přinášet informace o dění v procesu kolem zdraví a nemoci. Zaměřoval se na popis jednotlivých nemocí a léčebných postupů. Přidal se E- shop, aby měl tazatel možnost použít pro svou prevenci potravní doplněk. Součástí se brzy stala poradna, která měla v mezích internetových možností pomoci tazateli orientovat se v užívání potravních doplňků, jejich výběru, dávkování apod.

Za ty roky, kdy poradna existuje, vidíme realitu, kterou přináší zdravotní systém, vidíme, že návštěvníci webu a poradny se na nás obracejí, protože nenacházejí uspokojivou reakci zdravotního systému na svá onemocnění. Očekávají proto, že jim pomůžeme v řešení problému. Jenže zde přes internet máme omezené možnosti. Jako příklad možností poradny uvedu reakce na dotaz, který se týká poruchy štítné žlázy.

Dotaz

Obvyklý dotaz zní asi takto: Byla mi zjištěna porucha štítné žlázy a doktorka mi navrhuje hormonální léčbu, ale do toho se mi moc nechce, prosím, existuje i nějaká jiná, alternativní léčba?

Naše poradna však potřebuje informace, na takto formulovaný dotaz nelze smysluplně odpovědět. Na webu máme popsán úvod do poradny, a ten tazateli říká, jaké potřebujeme informace, jenže úvod si v mnohých případech čtenář nepřečte. Je to asi situace zažitá z různých diskusních, anonymních webových klubů, kde si diskutující předávají zkušenosti a teoretizují každý podle svých poznatků. Ale naše poradna taková není, zde nám nejde o teoretizování, potřebujeme informace a otevřenost.

Často musíme nejprve s tazatelem diskutovat, požadovat od něj další informace. A vysvětlujeme mu:

Pokud je popisována porucha funkce štítné žlázy, je zřejmé, že je tělo v nerovnováze; štítná žláza je totiž důležitým orgánem pro metabolizmus, růst, energii. Jestliže máte poruchu funkce štítné žlázy, pak si lze představit mnohé potíže.

Autoimunitní podstata?

Nejprve je třeba určit, o jaký druh poruchy štítné žlázy jde. Základní vyšetření je třeba dle úvahy lékaře doplnit ještě o imunologické vyšetření, zda si vaše tělo nevytváří protilátky proti buňkám štítné žlázy, protože hlavní problém nemusí být jen ve štítné žláze. Vzniklá nemoc patří dosti často mezi tzv. autoimunitní nemoci.

Jeden pan profesor řekl: Porucha funkce štítné žlázy byla, je, anebo jednou bude poruchou autoimunitní. Slovo autoimunitní znamená, že imunitní systém (obecně obranný systém) je tak poplašený a zmatený, že reaguje proti vlastnímu tělu. A soustředí se na buňky štítné žlázy a jiné regulační buňky, které nevědí, jak a kdy mají pracovat. Výsledkem tohoto procesu je např. zvýšená, nebo naopak snížená produkce hormonu…, který pak endokrinolog dodává tělu pomocí syntetického hormonu, anebo se snaží zastavit nadbytečnou tvorbu hormonu tyreostatikem (lékem s antityreoidálním účinkem) a současně někdy imunosupresivem. A takto se snaží imunitní systém v jeho chybných reakcích zastavit.

Problém na ose orgánů

Problém je třeba hledat na ose hypofýza – štítná žláza – nadledvinky – vaječníky, děloha, prso. K tomu lze přihlédnout k psychice, stresům, neurovegetativním zátěžím, duchovní labilitě, amalgámovým plombám v zubech, různým poruchám metabolizmu i k problémům se slinivkou, protože její tkáň je dost podobná tkáni štítné žlázy. Souvislosti je také třeba hledat v nadměrném požívání sladkostí, střevní dysbióze, přítomnosti kvasinkových zánětů, mycoplasmat, chlamydií…, užívání hormonální antikoncepce…, což je trvale diskutovaný problém, plný otazníků a sporů, zda vhodná je, nebo není. Některé lékařské práce již otevřeně hovoří o tom, že užívání HA podporuje autoimunitní nemoci.

Reakce na příznaky

Současná oficiální medicína zatím umí, nebo spíše může jen reagovat na vzniklé příznaky, takže tlumí zánět, snaží se tlumit zvýšenou aktivitu žlázy a ev. doplňuje hormon, který chybí, když se žláza tímto výše popsaným jevem vyčerpá a již nemůže hormon tvořit. Často se obě fáze střídají. Nejprve jste v hyperfunkci, pak v hypofunkci, za nějaký čas opět můžete přejít do hyperfunkce atd. Léčba buď žlázu posiluje, nebo tlumí.

Ale tímto lékovým způsobem nedokážete zastavit autoimunitní příčinu. A když popsaný postup nepomůže, pak je doporučena operace, která žlázu odstraní, s doživotní nutností užívat cizí hormon.

Musí však přijít další otázky:
Je-li podstata v autoimunitě, pak se odoperováním žlázy odstraní sice cíl útoku protilátek, ale skončí tím v těle autoimunitní proces? Nebo si protilátky najdou jiný cíl? (Slinivku, žaludek, střevo, nervy, cévy…) A to je ten hlavní problém.

Účinná změna

Ono zde v podstatě ani nejde o léky nebo přírodní prostředky, nýbrž o celkovou změnu životního stylu, stravování, pohledu na život, na svou nemoc, na své duchovno atd. Když máte poruchu funkce štítné žlázy, pohybujete se po tenkém ledě, a proto takovou změnu musíte bezpodmínečně udělat, zbavit se stresů… Vaše nemoc vás vlastně v dosavadní zaběhlé činnosti zastavuje, dostáváte signály. Dobře jim naslouchejte!!!

A problém se netýká jen vás, je to problém celé rodiny… Dokážete to? Dokáže to rodina?

Příklad

Píší nám mladé ženy, které plánují těhotenství a řeší problém se štítnou žlázou. Vezměte v úvahu jeden fakt. Těhotenství zatíží štítnou žlázu dvojnásobně, a pokud u vás existuje autoimunitní podstata, pak se těhotenstvím může zhoršit. Vidím to poměrně často, pisatelky mi sdělují, že po porodu se jejich autoimunitní nemoc „rozjela“.

Nedoporučuji vám vstoupit do těhotenství, dokud vše nebude vyjasněno a funkce štítné žlázy nebude jasně podle všech ukazatelů (klinických, pocitových i laboratorních) normální.

Těhotenství a současně existující nevyjasněná porucha funkce štítné žlázy – je problém označený mnoha otazníky. Převažují ty rizikové. Když jde o sníženou funkci, lékař z popsaných důvodů nasadí chybějící hormon, a ten prostě musíte užívat, i když je to syntetický hormon. Nemůžete ho vysadit, protože by to vaše tělo během těhotenství nemuselo dobře zvládnout. Každý lék má vedlejší účinky. Endokrinolog vám řekne: Nejdůležitější je, abyste byla stabilizovaná – i s hormonem přestojíte těhotenství, všechno ostatní je vedlejší – pro vás v tomto okamžiku je nejpodstatnější, že chcete dítě. … To se stane za cenu, že svou nemoc jen odsunete do budoucnosti.

Téma kolem poruch štítné žlázy je vždy velmi živé, rozdílné, postupy jsou individuální, neexistuje šablona pro postup. Čím je tedy dotaz otevřenější, podložený informacemi, tím přesnější může být odpověď.