Brokolice je prospěšná pro zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Trvalo sto let, než jsme přišli na to, jak velký přínos má pro naše zdraví brokolice. Ještě začátkem 20. století nebyla známou zeleninou. Začala se pěstovat v jižní Evropě a přišla poté i k nám. Dnes patří mezi tzv. moderní zeleninu.

Brokolice je významným zdrojem hořčíku, což je minerál nezbytný pro činnost svalů, srdce, pro přenos nervových vzruchů, pro tvorbu hormonů. Vysoký podíl vlákniny v brokolici pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje vrstvu epitelu sliznice střev a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním včetně rakoviny.

Ženy by měly zvýšit konzumaci brokolice pro její obsah živin v období menses, kdy ztrácejí vždy mnoho železa.

Obecně pro populaci je významné, že v brokolici podstatný obsah vitaminu C brání nemocem z nachlazení, aby nás přemohly třeba v jarním či podzimním období.

Kdykoli začneme jíst brokolici, povzbudí se rázně naše látková přeměna ve všech tělesných buňkách, a tím i vitalizace. Chceme-li dokonale využít živiny brokolice, měli bychom ji kombinovat se zeleninou obsahující biotin. Takovými potravinami jsou rajčata, avokádo, špenát, hnědá rýže, ořechy. Společně s vitamínem B12 (např. se sázeným vejcem) a s kyselinou listovou se tak zvýší zužitkování bílkovin. Biotin je zpracováván zažívacím traktem za pomoci střevní mikroflóry.

Mimořádně vysoký obsah draslíku působí pozitivně na odvodňování a na snižování krevního tlaku. Brokolice tak ulehčuje srdci a krevnímu oběhu všech, kteří trpí důsledky nedostatečného pohybu. Brokolice zřejmě stimuluje v organizmu vyšší produkci proteinu thioredoxinu, který chrání buňky srdečního svalu.

Brokolice ve srovnání s jinými druhy zeleniny totiž obsahuje větší množství sulforafanu, což je zřejmě spouštěč produkce thioredoxinu. Kromě toho dokáže tato látka snižovat množství nebezpečných volných radikálů. Spouští tvorbu enzymů II. fáze. Tyto enzymy dokáží detoxikovat chemické látky způsobující rakovinu a jsou považovány za jedny z nejsilnějších protirakovinných sloučenin.

Požíváním brokolice lze působit proti rozvoji cévních problémů, zvláště těch, které mají souvislost se špatně kompenzovanou cukrovkou, zřejmě dokáže i aktivně opravovat již poškozené cévní buňky. Píše o tom Paul J. Thornalley, profesor biochemie a metabolizmu systémové biologie z fakultní nemocnice v Coventry a Warwickshire. Další studie prokázala, že konzumace brokolice je spojena se snížením rizika úmrtí na onemocnění srdce a cév u žen po menopauze.

Doktor Paul Evans z kardiologického centra při Imperial College London zkoumá účinky sulforafanu, který se přirozeně nachází v brokolici, a chce testovat, zda pouhá konzumace brokolice a jí příbuzných druhů zeleniny skutečně může mít výrazně ochranný vliv a zda může zastavit progresi nemoci v postižených tepnách.

Brokolice, jak jsem již zmínil výše, je ochrannou zeleninou pro sliznice. Buňky slizniční výstelky se díky účinku brokolice rychleji obnovují. Pokud jíme třikrát v týdnu brokolici, poškozená nebo „unavená“ sliznice se rychleji regeneruje.

Brokolice má zřejmě pozitivní vliv na snížení rizika zhoubné rakoviny prostaty. I když preventivní účinek brokolice na zhoubný nádor prostaty není ještě spolehlivě prokázán, jistě nikomu neuškodí, když bude této zeleniny konzumovat víc než dosud.

Brokolici lze totiž jíst syrovou v salátech nebo blanšírovanou (krátce v sítu ponořenou do vařící vody) coby součást přílohy. Velmi snadné je také vložit brokolici rozčtvrcenou na růžičky do právě dovařené polévky a vzápětí servírovat.

Tato zelenina je darem přírody a její účinky jdou ruku v ruce s filozofií celostní medicíny, jež se snaží využívat sílu přírodního produktu ke zlepšení zdraví.