Bowenova tlaková masáž

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známá jako “Bowenova technika” je poměrně mladá, přesto stále více populární terapie. Bowenova tlaková masáž je dynamický systém masáže svalu a pojivové tkáně, která je jako masážní technika uznávána a úspěšně užívána ve zdravotnictví po celém světě.

Je originálním systémem velmi jemných, přesně definovaných pohybů přes měkkou tkáň. Tato technika je nediagnostická, neinvazivní a velmi šetrná, umožňující tělu aktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanizmy. Používá se více než 40 let a napomáhá tisícům lidí, kteří trpí různými chorobami. Tato technika ohromila terapeuty a lékaře všech oborů na celém světě. Bowenova tlaková masáž pomáhá navracet organizmus do rovnováhy, ztracené v důsledku vadného držení těla, nedostatku pohybu či úrazu. Znovu nastolená harmonie pak umožní tělu využít jeho přirozenou schopnost sebe-uzdravování.


Základem této techniky jsou speciální jemné pohyby, které provádí vyškolený terapeut ukazováky, prostředníky nebo palci. Polštářky prstů přetáhne kůži pacienta přes svalové bříško nebo šlachu, vyvine jemný tlak a přibližně po 2 vteřinách s kůží sklouzne zpět. Pohyby jsou prováděny na přesně popsaných bodech lidského těla v určeném sledu a v sériích, které jsou nazývány procedury. Procedury jsou zaměřeny na jednotlivé části těla a rozeznáváme např. proceduru na spodní části těla, horní části zad, zadní straně stehenních svalů. Pohyby posílají složitou zprávu do mozku tak, aby aktivovaly řadu reakcí, které poskytují svalu uvolnění. Vždy po několika pohybech následuje tzv. čekací doba. Tyto dvouminutové přestávky jsou velmi důležitou součástí celého ošetření. Umožní tělu vyslané signály rozpoznat a zpracovat, například uvolněním a relaxací svalů. Jakékoliv napětí v ošetřované části těla se výrazně sníží. Jemné masážní pohyby mnohdy mívají ohromující účinky. Často uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku již po prvních sezeních, zastaví bolesti hlavy a snižují bolesti kloubů. Existují dokonce případy skolióz a závažných zkřivení páteře, které se po aplikaci této techniky vyrovnaly.


Jejím objevitelem a průkopníkem byl australský osteopat Tomas A. Bowen (1916 – 1982). Tom neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážel mléko. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulzem pro objev této metody mohlo být jeho setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Tom Bowen během 30 let, kdy metodu používal a vyvíjel, dosahoval vynikajících výsledků. Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem. Během roku 1975 ošetřil na 13 000 klientů a není divu, že se později stal australskou léčitelskou legendou 70. let. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala kolem 85 % – 90 %. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost „číst“ lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Tom Bowen si nevedl deník a nikdy nikoho záměrně nevyučoval. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu techniku v Austrálii. Brzy na to se začala vyučovat a šířit tato metoda po celé Austrálii, Novém Zélandu, Severní Americe, Velké Británii a v Evropě.

U nás tuto techniku začal vyučovat Jock Ruddock. Ten si po absolvování kurzů Bowenovy techniky, kde jedním z jeho učitelů byl i O. Rench, otevřel svoji vlastní praxi ve Skotsku. Ve svých kurzech „The Gentle Touch“ a „VHT“ prezentuje jednak původní Bowenovu techniku, ale také vlastní zkušenosti a poznatky. V současné době je Jock Ruddock poradcem pro Bowenovu techniku při Institutu komplementární medicíny v Londýně. Působí jako hlavní instruktor a lektor Bowen International Foundation, jedné ze škol, prezentujících tuto techniku ve Velké Británii a ve světe. V roce 1997 se stal průkopníkem Bowenovy techniky na Havaji, v roce 1999 v Zimbabwe a v roce 1997 představil Jock „The Gentle Touch“ poprvé i v České republice.

Od té doby učil v České republice a na Slovensku více než 300 studentů. Nyní pořádá své kurzy v mnoha zemích, mj. v USA, Velké Británii a Irsku, Jižní Africe a Norsku.

Metoda se využívá pro různé stavy jako je hučení v uších, bolesti kolen, artritida, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře, alergie, astma, infekce močového měchýře, vysoký nebo nízký krevní tlak, deprese a psychické problémy, ekzémy, bolesti žlučníku, ledvinové a menstruační potíže. Často se uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku už po třech sezeních, zastaví se migrenosní bolesti hlavy a snižují se bolesti kotníků, ramen a kolen. Zlepšuje imunitu, funkci ledvin, snižuje všechny typy bolestí, zklidňuje psychické potíže a potíže se stresem, zlepšuje kloubní potíže, bolesti krku a kloubní záněty. Pomáhá při potížích s dýcháním, ztišuje bolesti způsobené infekcemi močového měchýře, snižuje vysoký krevní tlak a také zlepšuje poúrazové stavy.

Bowenova technika je opravdu velmi jemnou a šetrnou metodou, která se může využívat u mnoha diagnóz a lidí bez rozdílu věku. Od malých dětí přes těhotné ženy až po starší pacienty. Klient leží pohodlně na masážním stole a během ošetření může být oblečen, technika totiž nevyžaduje přímý kontakt s kůží. Celé ošetření, včetně několika dvouminutových přestávek, trvá kolem 30 – 40 minut. Při Bowenově tlakové masáži se neužívají žádné masážní emulze, masti ani oleje. Obvykle pacient přichází na 2 až 3 zhruba čtyřicetiminutová sezení, která následují po sobě v rozmezí pěti až deseti dní. Většina ošetřovaných popisuje techniku jako velmi relaxující a jemnou a velké procento z nich pozoruje úlevu téměř okamžitě.

Bowenova tlaková masáž působí na tělo tzv. holisticky. Pomáhá udržovat celé tělo v přirozené rovnováze a nastartovat tak přirozený proces sebe-uzdravování lidského organismu. To ovšem předpokládá také aktivní přístup nemocného. Pro dlouhodobé pozitivní výsledky je nutný přechod ke zdravému životnímu stylu se zdravým stravováním, pozitivním myšlením a dostatkem pohybu.