Bolest hlavy – jak se jí zbavit s pomocí přírodních látek

cm migrena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bolesti hlavy představují problém, který trápí čas od času ve větší či menší míře téměř každého z nás. Častěji postihují ženy než muže. Důležité je na začátek odlišit bolesti hlavy v původním slova smyslu od migrény. Oba pojmy jsou často zaměňovány – běžně se říká “mám migrénu”, i když se jedná “jen” o bolesti hlavy.

Migréna

Migréna v pravém slova smyslu jsou kruté, pulzující bolesti hlavy, které se obvykle projevují jen na jedné straně hlavy. Jsou velmi úporné, mohou trvat krátce, ale také, bohužel, i několik dní. Od pravých bolestí hlavy se odlišují nevolností a zvracením, nemocný je velmi citlivý na hluk a světlo, proto je nejlepší pro něj lehnout si během záchvatu do tmavé, tiché místnosti.

Samotný záchvat předchází typické příznaky – určitá přecitlivělost, podrážděnost a další psychické symptomy, které se obvykle shrnují pod celkový pojem aura (ovšem nesmíme si ji na jednu stranu plést s aurou, která se vyskytuje u epileptiků a na druhé straně s aurou, o které mluví psychotronici a léčitelé!). Příznaky migrenózní aury jsou například mravenčení, ztráta hybnosti, zrakové poruchy, ztráta řeči a řada dalších.

Důvody, proč někdo trpí záchvaty migrény a jiný ne, nejsou dosud jednoznačně objasněné. Velmi často ji zdědíme po předcích, roli spouštěče může hrát i stres, alergie nebo u žen začátek menstruačního cyklu. Pokud se vyskytuje častěji, lékaři obvykle předepisují léky ze skupiny antiepileptik, blokátorů vápníkového kanálu, antidepresiv a některé další léky. Na zvládnutí akutního záchvatu migrény se předepisují speciální léky, tzv. tryptany, které pomáhají tlumit migrenózní bolesti.

Bolesti hlavy

U bolestí hlavy, řekněme klasického typu, se nejčastěji jedná o bolesti označované lékaři jako tenzní cefalea. Kromě tohoto nejrozšířenějšího typu ještě existují další – cluster headache (bolesti hlavy v oblasti oka, trápí hlavně muže, bolesti z nadměrného užívání léků, hlavně analgetik), chronická paroxysmální hemikranie, bolest způsobená chladem, sexuální aktivitou a mnohé další.

Význam alternativních postupů a přírodních přípravků je důležitý při prevenci – jak bolestí hlavy, tak migrény. Vzhledem k tomu, že jednou z častých příčin jsou různé stresové a vůbec psychické situace, je důležité se soustředit na to, abychom se jim jednak snažili vyhnout a pokud je to nezbytné, uměli je co nejlépe zvládnout. K tomu slouží celá řada relaxační metod – jako příklad lze jmenovat autogenní trénink nebo jóga. Lze samozřejmě, po konzultaci s odborníkem, zvolit i některou z dalších forem psychoterapie. Důležitá je i pravidelná aktivita fyzická, spočívající v pravidelném cvičení, ale můžeme zvolit také rekreační běh, chůzi či plavání.

Co na bolest hlavy?

K dobré psychické pohodě nám může pomoci i pravidelné užívání přírodních prostředků. Ke zmírnění stresu, úzkosti či napětí můžeme užívat přírodní látky ovlivňující hladinu serotoninu, jako je aminokyselina l-tryptofan nebo extrakt z třezalky tečkované. Jen na okraj upozorním, že tyto léky se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv, které také zvyšují hladinu serotoninu. Třezalka tečkovaná se nesmí navíc kombinovat s některými léky, například při souběžném užívání s hormonální antikoncepcí se nesmíme opalovat.

Pokud prožíváme mírný stres, můžeme vyzkoušet i některé extrakty z léčivých rostlin, které se užívají jako tzv. rostlinná sedativa. Mají zklidňující účinek a dají se užívat i jako prostředky navozující klidný spánek. K těmto rostlinám patří chmel otáčivý, meduňka lékařská, mučenka pletní, kozlík lékařský a některé další. Musíme ovšem vzít do úvahy, že i když se jedná o mírné přírodní prostředky, tak přesto je dobré zvážit činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost, např. řízení auta.

Existuje i bylinka, která je vysloveně doporučována při prevenci migrény. Touto léčivou rostlinou je kopretina řimbaba. Extrakt z ní bývá součástí komponovaných přírodních přípravků, kopretina řimbaba není samotná, která může pomoci při prevenci migrény a bolesti hlavy – k dalším bylinkám patří andělika lékařská, sporýš lékařský, paulinia opojná (známá pod názvem guarana, zde pozor na obsažený kofein), nebo majoránka zahradní.

Některé léčivé rostliny mají význam i v aroma-terapii. Éterický olej z levandule lékařské se může použít při přípravě koupele nebo se jím mohou přímo potírat spánky. Z dalších léčivých rostlin, jejichž éterické oleje mohou pomoci, patří eukalyptus, rozmarýn či meduňka.

Z dalších přírodních přípravků může jako prevence pomáhat užívání extraktu z jinanu dvoulaločnatého – ginkgo biloby (ten nesmí užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve), který rozšiřuje cévy, čímž podporuje krevní oběh a rovněž pomáhá zlepšovat mozkové funkce.

Také je možné užívat přírodní přípravky, které obsahují hořčík, vápník, koenzym Q10, omega 3 mastné kyseliny, lecitin nebo pupalkový olej. Na závěr je ještě třeba zdůraznit, že velmi účinnou prevencí je dodržování zdravé životosprávy – žádný alkohol, nikotin a dostatek zdravého a osvěžujícího spánku.