Blahodárné účinky olivového oleje

cm olivovy olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Španělský vědecký tým zkoumal nedávno vliv různých olejů a jejich využití při smažení na zvyšování krevního tlaku. Závěry byly více než jednoznačné. Vedoucí týmu doktor Federico Soriguer může všem lidem na světě doporučit jen jediné, a to používání olivového oleje a vyhození fritovacího hrnce do koše.

Ve Španělsku totiž zjistili, že jedině olivový olej má na lidské zdraví prospěšné účinky a nepůsobí zvyšování krevního tlaku. Ale ani tento kvalitní olej není zdraví prospěšný, používá-li se na smažení několikrát po sobě. Vědci proto vzkazují, že se olej ve fritézách musí měnit po každém smažení, což je však značným plýtváním, nebo se tyto přístroje k úpravě pokrmů nemají používat vůbec.

Doktor Soriguer zkoumal se svým týmem několik druhů olejů a zjistil, že ani kvalitní slunečnicový olej nesnese s blahodárnými účinky olivového oleje srovnání. Konzumenti oleje ze semen slunečnice měli několikanásobně častěji vyšší krevní tlak oproti osobám, které ve své kuchyni využívají olivový olej.

Vliv středomořské kuchyně bohaté na mořské plody, zeleninu a olivový olej je na zdraví člověka prý neoddiskutovatelný a podle Soriguera by se tyto ingredience měly stát součástí jídelníčku každé osoby, která má vysoký tlak a trpí chorobami oběhového systému.

V druhé části výzkumu se španělští experti zaměřili na vliv fritování na krevní tlak a zdraví srdce. Zjistili, že jedna dávka oleje, která je použita ke smažení více než jednou, je zdravotně značně závadná. Přitom je jedno, zda se používá slunečnicový nebo olivový olej. Podle Soriguera se totiž i olivový olej po několikanásobném použití, jak jsme u fritéz zvyklí, začne rozpadat, ztrácet blahodárné účinky, a začnou v něm vznikat naopak zdravotně závadné sloučeniny.