Bezpečnost při opalování

cm opalovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V poslední době se často hovoří o škodlivosti slunečního záření. Je to věčná otázka. A tvoří se dva tábory – jeden obhajuje opalování a druhý stojí proti. Vzhledem k narůstajícím civilizačním vlivům – smog, nové syntetické látky ve všech možných podobách, ozónová díra apod. začíná miska vah převažovat ve prospěch tábora, který je proti opalování.

Je tedy logické, že narůstá větší zájem o ochranné kosmetické výrobky obsahující antioxidanty = lapače, které neutralizují volné radikály vznikající při chemických reakcích probíhajících v kůži. Často si koupíme výrobek, který obsahuje mnoho takových antioxidantů.

Dr. Burkeová z Americké dermatologické akademie ve své přednášce, která byla zaměřena hlavně na antioxidanty, hovoří hlavně o třech: selen, vitamin E a vitamin C. Ve své práci u nich zjistila prokazatelné snížení nežádoucích účinků slunečního záření.

Vitamin C – kyselina askorbová je nejběžnějším kožním antioxidantem. Je obsažena v zelenině a ovoci a má podobné účinky jako vitamin E. Je velmi těžké ji principiálně zakomponovat do masti nebo krému, protože kyselina askorbová (vit. C) velmi snadno reaguje se vzduchem = oxiduje, to znamená, že se znehodnotí, jakmile přijde na vzduch. Stále se hledá vhodná forma, kde by byl vit. C stabilní a neoxidoval. „Již minimální expozice UV záření snižuje obsah vitaminu C v kůži asi o třicet procent, expozice ozonu ve znečištěném ovzduší až o padesát pět procent,“ říká dr. Burkeová.

Vitamin E se skládá z látek zvaných tokoferoly a nejvíce chemicky aktivní je alfatokoferol. Je to patrně nejvýznamnější antioxidant, jelikož chrání buněčné membrány a předchází poškození enzymů v nich obsažených. Napomáhá regeneraci buněk a zpomalení stárnutí. Přírodní zdroje vitaminu E jsou v syrových přírodních klíčcích a v oleji z nich vyrobeném (Klíčkový olej s vitaminy A,C,E). Obecně v rostlinných olejích, v sojových bobech, zelené listové zelenině, ve vejcích. Podávání vitaminu E snižuje poškození kůže vystavené slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

Selen je stopový prvek, který nejlépe působí spolu s vitaminem E. Oba chrání tělo před předčasným stárnutím a udržují mladistvou elasticitu tkání. Ukázalo se, že selen potřebuje tělo k tvorbě důležitého enzymu (glutatinová peroxydáza), chránícímu tělo proti působení volných radikálů. Vyskytuje se v celozrnných potravinách, mořských produktech, česneku, vejcích a pivovarských kvasnicích. Selen se také vstřebává kůží ve formě L-selenomethioninu a tak se zvyšuje ochrana zejména před UV zářením a zpomaluje rozvoj kožních nemocí.

Pro bezpečné opalování je také nezbytný provitamín A – Beta karoten, který chrání před škodlivým UV zářením, působí antioxidačně a zajišťuje ochranu a zhnědnutí pokožky po opalování.