Bez černý (Sambucus nigra)

cm bez cerny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Černý bez (Sambucus nigra l.) je univerzální léčivou rostlinou s dlouhou tradicí. Nejen v dnešní době je černý bez oblíbenou přírodní medicínou. Mezi jeho lidové názvy patří bezinky, kobzinky, kozičky, bezoví, smradinky, bzina a psí bez. Sambucus zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech (vyjma Afriky). Vytrvalý, obvykle 1,5 až 5 m vysoký keř, občas ale i až 10 m vysoký strom. Listy vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, krátce řapíčkaté, na okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, zejména na rubu chlupaté, po rozemnutí mírně páchnoucí.

Plodem je 5 až 8 mm velká černá bobule, tzv. bezinka. Sbírá se květ (Flos sambuci) nebo plody (Fructus sambuci), někdy se sbírávaly i listy, kůra nebo kořeny. Usušenou drogu je třeba chránit před vlhkostí, aby nezhnědla. Plody se sbírají za plné zralosti a suší se stejně jako květ. Květ obsahuje glykosidy (např. rutin a sambunigrin), cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky. V plodech jsou obsaženy  antokyanová barviva, organické kyseliny (např. kyselina jablečná, citronová, kozlíková, octová, vinná, propionová), cukr, třísloviny, silice, hořčiny, pentosan, tyrosin, vosk, guma, pryskyřice, vitaminy (hlavně A a B), silice aj. Ve farmacii se používají hlavně květy, které působí snížení horečky a usnadňují pocení. Používají se proto při horečnatých onemocněních z nachlazení, při úporném kašli a angínách nebo jako součást uklidňujících nervových přípravků. Jako léčivá rostlina nemá bez černý v lidovém léčitelství konkurenci.

Je osvědčeným lidovým potopudným, močopudným a „krev čistícím“ prostředkem. Černý bez pomáhá také při migrénách a ischiatických zánětech. Výluhy z květu bezu černého se používají i v kosmetice k omývání uhrovité pleti. Doporučuje se i maska z květu bezu černého, lípy a heřmánku. Plody se užívají v lidovém léčitelství a potravinářském průmyslu. Z květů se dá udělat osvěžující sirup či limonáda, která v létě přijde vhod. Bezové víno je označováno jako velmi lahodné s příjemnou vůní. Někdy se bez používá jen na zbarvení vína.

V lidovém léčitelství se také uvádí, že plody bezu působí analgeticky, pomáhají zejména při migrénách, neuralgiích, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů (zde působí i protizánětlivě), příznivě působí i při křečích trávicího ústrojí a při nadýmání. Šťáva z plodů (bezinek) pomáhá při neuralgiích, bolestech kloubů a páteře. Podává se tepelně zpracovaná, neboť čerstvá vyvolává nevolnost. Chceme-li zdůraznit analgetické působení, přidáváme ke šťávě alkohol. Nálev z bezinek se předepisuje při léčení chronických zánětů horních cest dýchacích. Matečná tinktura z bezu černého se používá i jako základ homeopatického léku. Pozor, kůra a listy jsou jedovaté! Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin, v kůře jsou přítomny třísloviny, alkaloid a pryskyřice, jejíž působení je značně drastické. Otravy se projevují silným zvracením, průjmem, nechutenstvím a celkovou slabostí. Stejné příznaky se ale mohou objevit i při extrémním předávkování bezovými plody. Naši sousedi – Slováci využívají bezové dřevo k výrobě různých píšťal a fujar.