Antioxidanty pomáhají v péči o pokožku i v létě

cm opalovani7

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co jsou antioxidanty?

Velmi často se v přírodních přípravcích setkáváme s označením některých jejich jednotlivých složek jako antioxidantů. Jsou to látky, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů, tím že buď zabraňují jejich vzniku, nebo je mění do méně či vůbec reaktivní podoby. Kyslíkový (někdy se setkáme s označením volný) radikál je vysoce reaktivní částice. Vynecháme-li odbornou chemickou terminologii, můžeme říci, že řada z těchto částic může poškodit naše zdraví (některé z nich naopak působí pozitivně). To, co mohou způsobit, stále vědci zkoumají, ale lze říci, že jejich nadměrné množství v těle se může podílet na vzniku nádorových onemocnění, Alzheimerovy nemoci či aterosklerózy. Antioxidanty omezují procesy oxidace v organismu a tím i aktivitu těchto radikálů.

V našem těle se antioxidanty vyskytují velmi často v podobě látek přijímaných z potravy, jako jsou vitamíny C, E, B3 (niacin), betakaroten (provitamin A), selen, zinek, lykopen (spolu s betakarotenem řazen mezi karotenoidy), koenzym Q10, měď, flavonoidy (resveratrol a kvercetin), třísloviny, glutathion a další. Co se týče beta karotenu, je lepší dávat přednost přírodní směsi karotenoidů před samotnou syntetickou látkou v doplňcích stravy.

 

Antioxidanty a opalování

V létě věnujeme zvýšenou pozornost péči o pleť. Používáme vhodné kosmetické opalovací krémy s vysokým faktorem, přípravky na ošetření opálené kůže i na urychlení opalování. Pomocníkem jsou i přírodní přípravky obsahující různé antioxidanty. Jejich význam spočívá v tom, že brání volným radikálům, aby poškodili některé vrstvy kůže a případně, pokud již k poškození došlo, pomáhají zmírňovat následky. Dochází k tomu tak, že se na ně navážou a tím jim zabrání škodit. Tím zabraňují poškození buněk pokožky vystavené působení UV záření. Svým působením vytvářejí určitý filtr, který brání poškození spodních vrstev kůže paprsky ultrafialového zbarvení (zejména karotenoidy). Vytvořením tohoto filtru umožňují vznik tolik žádaného bronzového zabarvení bez rizik spojených s nadměrným opalováním. Některé z nich dodávají pokožce pružnost a je i možné, že mohou do jisté míry podpořit tvorbu melaninu.

Na závěr je důležité upozornit, že samotný beta karoten a jeho užívání rozhodně neovlivní rychlost a kvalitu opálení. Jeho nadměrnou konzumací dosáhneme pouze toho, že se bude ukládat v kůži, která dostane oranžové, nikoliv krásně bronzové zabarvení.