Alternativní způsoby vyvolání porodu

cm aromaterapie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženy, u kterých se již přiblížil nebo již překročily plánovaný termín porodu, často nastane panika. Nechtějí si porod nechat uměle vyvolat v porodnici, protože jim to připadá jako nešetrný a nepříjemný zásah do těhotenství. Téměř každá z rodiček má přání porodit přirozeně.

Jestliže jste již překročily termín porodu a lékař vám dal posledních pár dní či hodin, než bude chtít porod uměle vyvolat, zkuste si pomoci alternativně, z mých zkušeností i od přítelkyň vím, že účinně a šetrně zabírají.

TEPLÉ KOUPELE: Dopřávejte si teplé koupele, jak se vám jen zachce. Dobře se uvolníte a prohřejete.

PŘIROZENÉ PROSTAGLANDINY: Přirozené prostaglandiny jsou obsažené v mužském spermatu. Tyto hormony stimulují kontrakce, ovšem jenom tehdy, když je organismus těhotné ženy na porod připraven. Vůbec se nemusíte bát se milovat i v tak pokročilém stupni těhotenství. Děťátku neublížíte, ba naopak bude dobře vnímat uvolněné a láskyplné reakce maminky. Jestliže máte občasné a slaboučké kontrakce, je tento způsob ideální. Při použití této metody je dobré, jestliže je nastávající maminka silně vzrušena, protože tak vylučuje i ona větší množství prostaglandinů potřebných k vyvolání porodu.

STIMULACE PRSNÍCH BRADAVEK: Stimulace prsních bradavek je již známá spoustu generací a u porodních asistentek považována za velmi účinnou. Masáž se provádí následujícím způsobem – žena si dvě až tři minuty silně tře obě bradavky, poté následuje tak tři minuty přestávky a potom se postup zopakuje. Toto dráždění obvykle vyvolává děložní kontrakce. Jestliže je děloha připravená na porod, kontrakce by měly nastat do půl hodiny.

PUST A KLYSTÝR: Tyto dvě metody představují účinnou a velmi šetrnou metodu vyvolání porodních stahů. Těhotná žena si udělá pomocí sady (běžně k dostání v lékárnách) klystýr a ta celý den nejí, jen dostatečně pije, za hodinu musí vypít okolo 3 dcl vody. Klystýr s teplou vodou povzbudí pohyby střev, na které reagují děložní svaly silnějšími stahy.

PUPALKOVÝ OLEJ: Pupalkový olej je výborným pomocníkem pro ženské orgány a pomáhá i při porodu. Těhotná žena by jej měla brát tři týdny před porodem v množství 2 lžiček denně.

KOŘENĚNÉ NÁPOJE: Při „přenášení miminka“ si můžeme pomoci i tímto způsobem. Výsledek se obvykle dostaví až po dvou či třech dnech. Kořeněný čaj si připravíme: z malého zázvoru, 1 polévkové lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčků, 1 kusu skořicové kůry. Tyto všechny přísady přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Potom přecedíme, přelijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne.

AROMA-TERAPIE: Také v tomto případě je nám aromaterapie účinným pomocníkem. Sami doma si můžeme připravit masážní olej na podbřišek, který by nám mohl uvolnit svalstvo. Do 5 lžic mandlového oleje nakapeme 2 kapky 100% éterického oleje ze skořice, 2 kapky 100% éterického oleje z hřebíčku, 2 kapky 100% éterického oleje ze zázvoru a 2 kapky 100% éterického oleje z verbeny, smícháme a masírujeme podbřišek. Výborná je i horká koupel s přidáním 5 lžic mléka, do něhož nakapeme 4 kapky 100% éterického oleje z levandule. Tato aroma-koupel by měla trvat 15 minut.