Akutní zánět močového měchýře z pohledu celostní medicíny

cm mocovy mechyr1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Časté močení, pocity pálení a bolesti při močení nazýváme cystitidou. Jde o zánět močového měchýře, který se dále projevuje syndromem příznaků jako bolesti na konci močení, bolesti v podbřišku a občas i v bederní oblasti. Moč je kalná, zapáchající, někdy s příměsí krve. Celková teplota může být zvýšená.

Jakmile lékař zaznamená u pacienta obraz cystitidy, měl by si vyžádat biochemické a bakteriologické vyšetření moči. První získá snadno z moči, kterou zkontroluje pod mikroskopem. Druhé je náročnější a vyžaduje jistou přípravu. Pacient dostane do rukou sterilní zkumavku s žádankou na mikrobiologické vyšetření. Doma si omyje genitál a do sterilní zkumavky zachytí moč ze středního proudu močení. Takto zachycenou moč dopraví do mikrobiologické laboratoře, kde bude trvat 2 – 3 dny, než na agaru vyrostou kolonie přítomného bacila, pokud je v moči přítomen.

Lékař si podle přítomných příznaků a podle rychlého vyšetření moči pod mikroskopem udělá léčebný plán. Předpokládá se, že zná svého pacienta a také všechny okolnosti jeho života a podmínky pro léčení. Pokud nejsou projevy přesvědčivé, raději si počká na výsledek mikrobiologického vyšetření. Do té doby bude postupovat spíše podle přítomných příznaků.

Základní podmínkou je, že pacient musí zůstat doma v klidu, event. v posteli a teple. Má pít velké množství tekutin, především vody, slabého heřmánkového čaje, brusinkové, celerové a mrkvové šťávy. Rozhodně není vhodné požívat alkohol, silnou kávu, kouření, nadměrné solení, jídla s vysokým obsahem rafinovaného cukru a škrobu, dráždivá koření, kyselinotvorná jídla.

K posílení imunity je vhodné používat velké množství česneku. Lékem volby je v rukou homeopata Cantaris, Mercurius corrosivus, Arsenicum album v nízké potenci kolem 9 CH a Staphysagria.

Nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli. Proto má rutinní homeopat k dispozici Serum Anticolobacilaire, který lze přidávat systematicky a bez ohledu na druh choroboplodného zárodku k výše popsaným homeopatickým lékům, jež homeopat vybírá na základě reakčního způsobu pacienta. Intervaly mezi jednotlivými dávkami prodlužuje v závislosti na zlepšení.

Za dva až tři dny získá lékař informaci z mikrobiologické laboratoře. Podle nálezu a podle klinického vývoje nemoci se může rozhodnout o pokračování. Pokud jsou jasné projevy nelepšící se nemoci s pozitivním a velkým nálezem v moči, pak je indikováno citlivé antibiotikum. A naopak pokud příznaky nemoci ustupují, lze zůstat bez antibiotik.

Pokud bylo nutno přistoupit k antibiotikům, je vhodné po léčbě obnovit správnou střevní mikroflóru. Máme vypracovaný již více než 15 let používaný SYMBI systém, založený na velmi jednoduchém principu, že prostředek Probiotikum se podává jakožto přípravná fáze, zjednodušeně řečeno vytvoří nevhodné podmínky pro ty bacily, kteří se rozmnožili ve střevu právě díky antibiotikům. Po ukončení teprve přicházejí klasické laktobacily. Ve prospěch laktobacilů také hovoří podávání tzv. prebiotik, jako jsou řasa chlorella, mladý ječmen a inulin.

Nutno ještě na závěr zdůraznit, aby nebyl žádný akutní zánět močového měchýře podceňován a aby si každý uvědomil, že udělal chybu a dostal první signál, že má pojmenovat příčinu, poučit se z ní a napříště se jí vyvarovat.