Akné, ekzémy a jiné kožní či slizniční problémy jako projev vnitřní intoxikace

xodliceni pleti11

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hned v první větě připomenu jednu objektivní realitu:
Přestože farmakologické koncerny i firmy vyrábějící kosmetiku nabízejí mnoho výrobků proti akné či ekzémům – výsledek je v mnoha případech minimální nebo jen krátkodobý. Proč? Akné, ekzém na kůži, recidivující poševní výtok či jen nadměrná a nepříjemná potivost + řada jiných kožních a slizničních problémů – to vše až příliš často slouží tělu jen jako zevně vnímatelná blikající VAROVNÁ kontrolka na povrchu těla, která signalizuje, že uvnitř těla není v pořádku něco mnohem důležitějšího.

Oficiální medicína většinou nepátrá po skutečné příčině potíží ve smyslu otázky „proč kontrolka svítí?“ – ona se ji jen marně snaží zhasnout. Což v běžné praxi znamená, že kožní lékař se mnohdy spokojí jen s předepisováním antibiotik a různých kortikoidních mastiček – které někdy nezabírají vůbec a lepším případě jen dočasně tlumí tyto zevní projevy vnitřní nerovnováhy či intoxikace. Že po dlouhodobé aplikaci kortikoidů pokožka může poněkud rychleji stárnout a že po světě přibývá informací o souvislosti mezi nadměrnou konzumací antibiotik a zvýšeným výskytem rakoviny – to klasické lékaře zpravidla nezajímá. Ale i pro přírodní medicínu bývá návrat ke zdravé pleti často jen nelehce dosažitelný – mimo jiné i proto, že klientky a klienti mají zájem jen o rychlá a pohodlná řešení.

Většina výše jmenovaných nemocí totiž není problém primárně kožní. Kůže zde jen tímto způsobem signalizuje, že je dlouhodobě v nepořádku vnitřní prostředí – buď že je napadeno skutečnými toxiny, plísněmi či jako na toxiny reaguje na běžné součásti našeho jídelníčku (říká se tomu „potravinová intolerance“. Kupříkladu mnozí lidé mají kožní problémy po purinových látkách uvolňujících se při trávení masa, jiní nesnášejí lepek v některých obilninách, jinému nedělá dobře aromatické ovoce.

U mléčných výrobků je to tak, že někdo v procesu dospívání ztratil schopnost trávit mléčný cukr a zahleňuje se po normálním „sladkém“ mléku, jiní lidé mají problém s NEFERMENTOVANOU mléčnou bílkovinou kaseinem – ale KYSANÉ (neboli fermentované) mléčné produkty přitom mohou být bezproblémovou denní součástí jeho jídelníčku. Individuální nesnášenlivost nefermentovaného kaseinu se dá také obejít mnohem lepší snášenlivostí syrovátkových bílkovin.

Kouření škodí nejen plicím, ale celému organismu včetně kůže.

Na hormonální preparáty (např. hormonální antikoncepce) je reakce velmi individuální a doslova co jednomu škodí, jinému prospívá – jsou ženy s nepřekonatelnými problémy (a nejen kožními) při hormonální terapii, jiné klientky uvádějí, že při nasazení „pilulky“ mají pleť jako z růžového porcelánu.

Také dnešní neobyčejně zvýšená konzumace různých sladkostí bývá příčinou kožních či gynekologických problémů: Tělo je zařízeno na příjem vázaných cukrů nikoliv jednoduchých mono a disacharidů, které se příliš rychle vstřebávají ze střeva do krevního oběhu a narušují jemnou rovnováhu vnitřního prostředí.

Pro upřesnění: běžný řepný a třtinový cukr je disacharid = molekula z pouhých dvou monosacharidů. Naše střevo pomocí trávicích enzymů tuto molekulu až příliš snadno a rychle rozloží na jednotlivé monosacharidy a vstřebá je do krevního oběhu.

Zděšená slinivka pak musí nadměrným tempem produkovat inzulín, aby došlo k vyrovnání hladiny cukru v krvi.

O tom, že mnohé pleti nesvědčí kakao a tím pádem ani čokoláda a vše, co hnědý kakaový prášek obsahuje, to by mělo být všeobecně známo (kakaové máslo zřejmě tak dráždivý účinek nemá).

A ještě ke všemu naše milované cukrovinky obsahují řadu dalších ryze chemických přísad: barviva, ochucovadla, aromatické látky. Nezávislými studiemi bylo opakovaně prokázáno, že řada z nich není neškodná ani náhodou – to, že jsou státními kontrolními orgány tolerována, nebudeme raději komentovat.O tzv. „éčkách“ už toho bylo napsáno více než dost – ale nehledejte v tom druhý extrém, že úplně každé písmeno E+číslice, uvedené ve složení potraviny označuje nebezpečnou přísadu.

Za této situace opravdu nemůže existovat jednoznačný a snadno sdělitelný způsob, jak se akné zbavit či alespoň významně omezit. Celou situaci ještě komplikují kožní testy na potravinové alergie, o nichž jsme se opakovaně přesvědčili, že mohou přinášet nepravdivé a zkreslující informace.

Spolehlivý způsob, jak vysledovat, která potravina škodí a která nikoliv, jsou trpělivé a dlouhodobé eliminační diety. O skryté nesnášenlivosti potravin se dovíte i jinde, například v článku Maskovaná alergie I.

Produkty, s nimiž mám nejlepší zkušenosti:

Pokud za problém může především snížená imunita kůže či sliznice, pomáhá dlouhodobé podávání produktu – Pau D´Arco nebo produktů obsahujících hlívu ústřičnou.

Pokud je příčina kožních či slizničních problémů ve vnitřní intoxikaci organismu, mohou k lepší detoxikaci pomoci produkty obsahující aloe vera nebo vilcacoru.

Shrnutí:

Při akné a někdy i jiných kožních či slizničních problémech se většinou pohybujeme v bludišti možností, které mohou na klientův zdravotní stav působit současně:

  • nevhodné potraviny
  • nerovnováha hormonální nebo nerovnováha nervového vegetativního systému
  • snížená kožní imunita

Nalézt efektivní řešení vyžaduje hledat správnou kombinaci těchto postupů:

  • trvalou eliminaci škodlivin z potravy
  • detoxikaci organismu
  • posílení imunity
  • zlepšení funkční harmonizace organismu