Adrenalinový sport = u hlavy vybuchla bomba

xsport2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jen ve zkratce si porovnejme možnosti zábavy a využití volného času našich rodičů a dnešní mládeže. Napřed přišlo kino. To bylo úžasné! To byl svátek, když se šlo do kina, celospolečenská událost, vzrušení na vsi.

V šedesátých letech se rozvinula televize. Zpočátku černobílá, později barevná. Jeden program, dva programy, čtyři programy, padesát programů, satelit – programy z celého světa. Miniaturní televize, cestovní televize. V devadesátých letech se po světe rozmohl internet s obrovským potenciálem informací. Byl odbourán rozdíl řeči a vzdálenosti.

Dnešní doba s sebou přináší mnoho zajímavých informací. Můžeme si vybrat, dostáváme se do stavu, kdy nic není vzácností. Všechno je na dosah ruky. Přestože máme mnoho možností zábavy, mladí lidé se nudí, vyhledávají stále silnější a silnější podněty ke vzrušení. Nestačí vzrušení sportem, četbou, tancem, ale vyhledávají doping různého kalibru. V televizi jsou mladí lidé vyzýváni k adrenalinovým zábavám, k vyplavování adrenalinu. „Skoč z mostu – hlava se ti zastaví půl metru nad hladinou – neboj se, zase poletíš nahoru a pak se budeš krásně houpat. Je to vzrůšo.“

Kromě zábavy je dnešní člověk vystavován neúměrnému množství stresů. Ve škole, v práci, v rodině – organismus je stresován smogem, hlukem, průmyslovou potravou. Je vybaven adaptačním systémem, pomocí kterého se může těmto stresům bránit (hormony, protilátky, enzymy…). Velmi často se stává, že tento adaptační systém se vyčerpává. Pak stačí maličkost, která nám předtím vůbec nevadila, a najednou člověk ztratí schopnost obrany. Podlehne banální nemoci. Adaptační systém potřebuje také odpočívat. Čím více jej budeme zatěžovat nebo doslova bombardovat např. skákáním z mostu při adrenalinovém sportování, tím více si jej ochromujeme. Pak se nemůžeme divit svým potížím, které zcela určitě dříve nebo později přijdou.

Základem tréninku je postupné a přiměřené zatěžování organismu zátěžovou situací. A zde bych chtěl zdůraznit ta slova „postupné a přiměřené“. V opačném případě (v přehnaném případě) se organismus vyčerpá a nakonec hyne. Když netrénovaný člověk skočí z mostu – je to jakoby mu u hlavy vybuchla bomba.