Abeceda detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše – 5. část

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jak se na nás dívá klasická medicína
Medicína je jistě v konečném důsledku jenom jedna – buď špatná, nebo dobrá. Co by mělo být více lékařským oborem než dokonalá znalost fyziologie tkání a způsob jejich intoxikace průmyslovými vlivy a infekcemi? Proč se máme řadit do medicíny alternativní (tedy medicíny, kterou oficiální medicína nepřijímá), ale přitom používáme ty samé pojmy jako oficiální medicína a v celé řadě diagnóz máme nesrovnatelně lepší výsledky?

Je velká škoda, že jsme u autorit oficiální klasické medicíny dosud nenalezli vstřícnější postoj. Jako kdyby celý ten moloch ekonomických vztahů a vytváření společenského postavení a prestiže zabraňoval obyčejné lidské komunikaci. Myslím, že stále přibývá lidí, kteří se nechtějí smířit s diagnózou „nic se s tím nedá dělat, musíte se s tím naučit žít“. Řada žen dnes není vnitřně spokojena například s tím, že bude muset užívat hormony, aby byla uchráněna před osteoporózou. Cítí, že na tom něco není v pořádku. O tom, že dnes se velká část lidí sama zajímá o své zdraví, svědčí i fakt, že každý deník na českém trhu má svoji pravidelnou rubriku o zdraví, kde přináší poznatky jak z klasické medicíny, tak i z oblasti životosprávy a medicíny alternativní. Lidi dnes všeobecně připouštějí nutnost prevence před chronickými chorobami.

Vážím si všech lékařů a terapeutů, kteří se zabývají naší detoxikační terapií i přes nepříznivé reakce svého okolí. Všem jim přeji, aby se jejich čas a úsilí, které jí věnují, v budoucnu mnohonásobně zúročily. Věřím, že vnitřní hygiena těla v podobě detoxikačních preparátů se stane v budoucnu běžnou součástí lidského života.

Detoxikace podle ročních období
Ukazuje se, že je velmi výhodné a účinné provádět preventivní detoxikace v určitém ročním cyklu. Má to svoje odůvodnění, jež souvisí s takzvaným klimatickým stresem. Už starověcí čínští mudrcové a lékaři spojovali se základní pěticí orgánů pentagramu konkrétní klimatické podmínky. Játrům přináleží vítr čili období prudkých klimatických změn. Srdci teplo, slezině vlhko, plicím sucho a ledvinám zima. V Abecedě detoxikace jsme probírali, že za všechny chronické obtíže člověka je odpovědný stres, který se uplatňuje v konkrétní tkáni. Poškozuje její imunitní systém a tím zhoršuje její detoxikační schopnost.

Hovořili jsme o různých původcích stresu, kteří způsobují jedinci stres na konkrétní tkáni (například srdce nebo plíce). V této chvíli nás bude zajímat klimatický stres, který se uplatňuje na konkrétním orgánu. Čtenáře jistě nepřekvapí, že lidé s astmatem a tedy s toxiny a infekčními ložisky v plicích pocházejí z přetopeného panelákového bytu, kde je velmi suchý vzduch. Dívka, která trpí na časté záněty močového měchýře nebo ledvin, si musí dávat pozor, aby nenastydla, neboť chlad a zima velmi zhoršují její problémy. Bereme už jako samozřejmost, že v teplých letních měsících hlasatel rozhlasu upozorňuje na základě biometeorologické předpovědi, aby lidé se slabším srdcem nevycházeli ven na prudké slunce.

Čínská medicína přiřazuje každému z pěti orgánů určité roční období. Játrům jaro, srdci léto, slezině pozdní léto, plicím podzim a ledvinám zimu. Proč tomu tak je? V jednotlivém ročním období převládá určitý klimatický vliv, který pak působí konkrétní tkáňový stres některému z pětice základních orgánů. Na jaře panuje spíše proměnlivé počasí, střídá se teplo se zimou a přicházejí jarní přeháňky. Takové počasí je předzvěstí skryté energie, která se zanedlouho v přírodě projeví pučením prvních květů a listů stromů. V organismu se těmto povětrnostním vlivům podobají játra. Létu přísluší spíše teplé nebo horké klima, které stresuje srdce (a mozek). K pozdnímu létu, kdy všechno v přírodě zraje, se přiřazuje slezina. Na podzim bývá spíše suché počasí, které působí stres plicím. Zima způsobuje klimatický stres ledvinám a jejich okruhu orgánů. Vždyť ledviny a leden mají jeden společný slovní základ – led.

Vyšetřoval jsem paní, která do mé poradny chodí již více než rok s leukémií. Transplantaci kostní dřeně nemohla absolvovat, protože se nenašel vhodný dárce. Po jednoleté detoxikaci se cítí výborně, lékařská vyšetření neukazují nic patologického. Zmizela únava, má daleko více vitality a chutě do života. V poslední době si dělám svůj vlastní výzkum, ve kterém měsíci v roce se klient narodil. Kvůli diskrétnosti se neptám na přesné datum ani rok narození. Zkoumám jenom vliv takzvaného postnatálního stresu na dítě a souvislosti s výskytem infekčních ložisek na takto stresované tkáni. Paní mi řekla, že se v nemocnici setkala s jinou ženou, která se narodila ve stejný den a rok jako ona a měla úplně tu samou diagnózu – leukémii a předtím se u ní projevovaly i stejné příznaky. Běhal mi z toho vyprávění mráz po zádech!

Má astrologie logický základ?
Díky teorii infekčních ložisek pochopíme, co je reálného a logického na osobních horoskopech podle slunečních znamení. Člověk při narození prožívá velkou životní změnu, takže právem se tento okamžik přirovnává k momentu smrti. Novorozenec prochází porodními cestami z prostředí matčiny dělohy, kde panovala stálá teplota a vlhkost. První okamžik zkušenosti novorozence se světem je velmi důležitý, protože se silně otiskuje do jeho podvědomí. „Hle, toto je svět“, říká si a už od prvních okamžiků se brání křikem a přizpůsobuje se novým životním podmínkám. Největší paměťové stopy v podvědomí člověka zanechává porod jako takový, pak první minuta narození, první hodiny, den a měsíc.

V moderní pediatrické literatuře se uvádí, že první rok utváří citový prostor člověka na celý život. Do prvních zkušeností novorozence se světem patří také klimatické vlivy, protože představují radikální proměnu oproti prostředí dělohy matky. Dítě se tomuto klimatickému vlivu přizpůsobuje a vytváří se tak konkrétní tkáňový stres.

Ročním pozorováním klientů jsme také dospěli k šokujícímu poznání, že u člověka je třeba se vždy věnovat kromě jiného detoxikaci toho okruhu orgánů, který souvisí s převládajícím klimatickým vlivem, do něhož se narodil. Hvězdy tedy neurčují naše povahy ani naše schopnosti, slouží a vždy sloužily jako nástroj pozorování pohybu Slunce po nebeské klenbě. Slunce a Měsíc určují počasí na Zemi. Sluneční znamení sloužila předkům pro pozorování času a střídání ročních období. Klimatické vlivy bezprostředně působí na orgánový stres, lidskou povahu určuje stres postnatální.

Pro stanovení vašich astrologických dispozic, respektive postnatálních stresů, nám nejlépe poslouží informace buď od rodiče, nebo z meteorologické stanice. Vyptejte se, jaké byly denní a noční teploty, srážky, vlhkost vzduchu a oblačnost, respektive doba slunečního svitu v místě, kde jste pobývali první měsíc po narození. Pokud se podíváte na výše uvedený pentagram orgánů a dáte si do souvislosti zjištěné klimatické vlivy, pak si můžete sami zjistit, jaké okruhy orgánů budete potřebovat detoxikovat v prvním sledu. Zdaleka to ale neznamená, že by bylo třeba detoxikovat pouze tento okruh orgánů. Při důkladné detoxikaci je nezbytné vyčistit všechny okruhy v určitém logickém sledu od nejvíce po nejméně potřebný. Okruh orgánů příslušející klimatu po narození bude ve skupině orgánů více potřebných pro detoxikaci, mnohdy na prvním místě.