7 věcí, které můžete udělat pro lepší spánek

cm spici par

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Spánek je tou nejlepší detoxikací. Přiměřená míra spánku prospívá zdraví a chrání nás před předčasným stárnutím. Badatelé na poli spánku provedli spoustu experimentů, a proto dnes známe spolehlivé metody, jak kvalitu svého spánku zvýšit. Některé z nich si ukážeme – schválně, kolik jich sami používáte.

1) Poslední hodinu před usnutím se nevystavujte intenzivnímu světlu

Když jsou naše oči vystavěny světlu, produkuje mozek méně hormonu melatoninu. A právě ztlumení světel spouští v těle jeho uvolňování. Pro spánek má melatonin význam zcela zásadní. Jak píše B. Brazier v knize Vegan v kondici: „Melatonin je silný antioxidant. Když jej zkrotíte, nejenže vyvolá hluboký, osvěžující spánek, ale také urychlí regeneraci na buněčné úrovni.“ Bezprostředně před usnutím není vhodné sledovat televizi, pracovat na počítači ani na mobilu.

2) Dopřejte si příjemnou, dlouhou koupel

Tým výzkumníků kolem D. Bunnella z University of California sledoval dobrovolníky, kteří se koupali v různou denní dobu. Zatímco ranní a odpolední koupele neměly na kvalitu spánku prakticky žádný vliv; ti, kdo se koupali večer nebo přímo před spaním, měli spánek mnohem lepší. Richard Wiseman, jenž se výzkumy spánku a snů dlouhodobě zabývá, ve své knize Noční škola dodává praktický detail: „Nezapomeňte, že pěna do koupele je ku prospěchu věci, neboť bublinky vodu izolují a ta zůstane déle teplá.“ Jak už víme, ideální je před spaním při koupeli zhasnout světlo a zapálit například jenom malou svíčku.

3) Používejte levandulovou vůni nebo levandulový olej

Není to mýtus, ale dle Wisemana další ověřený fakt: Psycholog Ch. Alford z Bristolu zjistil, že když se pokropilo ložní prádlo žen trpících nespavostí levandulovým olejem, tak na rozdíl od jiného nevonícího oleje, se kvalita spánku zlepšila. A potvrzeno to bylo dalšími badateli – polštářky a přikrývky s levandulovou vůní, levandulový olej, či rozprášená vůně levandule v místnosti k lepšímu spánku skutečně pomáhají.

4) Minimalizujte vliv okolního hluku

Podobně jako tma, kvalitu spánku zvyšuje i ticho (mozek si tolik neodpočine, musí-li registrovat zvuky a rozpoznávat, nejde-li o případné nebezpečí). Pokud žijete blízko nějakého rušného místa, spánek může dle Wisemana usnadnit přehrávání zvuku vln tříštících se o pláž nebo tzv. „bílého šumu“.

5) Proveďte vnitřní revizi dne

Toto cvičení je popisováno například v knize Tajemství a bývá doporučováno v mnoha duchovních tradicích: Před spaním si přehrajte jako film váš celý den. Vnitřně za vše poděkujte a propusťte tak, abyste mohli jít spát zcela „čistí“. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že vás emočně nezpracované události nebudou obtěžovat ve vašich snech.

6) Vypusťte z hlavy, co máte udělat příští den – napište si to

Pokud řešíte před spaním problémy nebo nad něčím musíte přemýšlet, napište si to na papír (včetně toho, co je třeba udělat). Sám si rád píši na papírky věci, které mám další den vykonat – když si je napíši, přestanu na ně myslet a vědomí se lépe uvolní. Jako jednu z nejlepších metod na „pročištění hlavy“ před spaním dále doporučuji jednoduchou koncentraci na vámi zvolený předmět – podrobněji je to popsáno v článku Naučte se meditovat – Umožnění vnitřního ticha.

7) Přes den buďte aktivní, zaměstnejte mysl i tělo

Vzpomínám si na svůj nejlepší spánek v minulém roce: Bylo to po třech dnech velkého fyzického vypětí, cestování, přednášení na semináři a pobytu v přírodě s jednou skupinou – čas, kdy jste se ani na chvíli nezastavili a vstřebávali velké množství podnětů. A o to jde. Jim Horne z Loughborough Univerzity v jednom experimentu nechal skupinu dobrovolníků chodit stále dokola po jednom nezajímavém sále, zatímco druhou skupinu vyslal na prohlížení památek.  „Ačkoliv obě skupiny vydaly stejné množství energie, ti kteří chodili po venku, se cítili mnohem unavenější,“ vysvětluje podstatu tohoto experimentu v dnes několikrát citované knize Noční škola psycholog Richard Wiseman. Pokud se chcete dobře vyspat, objevujte přes den nové. Sport (ne těsně před spaním) je také velmi vhodný, a pokud chceme uvažovat o zdraví, mělo by fyzické cvičení několikrát týdně být samozřejmostí. Byli jsme stvořeni k aktivnímu životu – čím více energie přes den vydáme, tím lepší náš spánek může být.

Literatura:

  1. Richard Wiseman (2014): Noční škola. Brno: Emitos.
  2. Brendan Brazier (2014): Vegan v kondici. Praha: Mladá fronta.